Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Pozemní personál stávkuje, Lufthansa musela zrušit většinu letů

Cestující se svými zavazadly čekají na letišti během varovné stávky organizované pozemním personálem Lufthansy v německém Mnichově. 27. července 2022. foto: ČTK

Na pěti německých letištích začala ve středu ráno stávka pozemního personálu společnosti Lufthansa. Potrvá do čtvrtečního rána a podle aerolinek se zřejmě dotkne zhruba sta tisíc cestujících. Zaměstnanci stávkují na letištích ve Frankfurtu nad Mohanem a v Mnichově, což jsou důležité tranzitní uzly, a také v Berlíně, Düsseldorfu a Hamburku. Zrušeny jsou i některé spoje s Prahou.
  9:50

Mluvčí odborového svazu Verdi ve Frankfurtu uvedl, že připravenost stávkovat je mimořádně vysoká. Odbory předpokládají, že Lufthansa pravděpodobně nebude schopna zajistit ani silně omezený letový harmonogram.

Největší německá letecká společnost z preventivních důvodů zrušila 80 až 90 procent z celkového počtu asi tisíc letů plánovaných na dnešek. Dceřiné společnosti Eurowings, která nabízí mnoho spojů mimo oba tranzitní uzly, se to podle jejího sdělení netýká.

Organizace Verdi požaduje pro zaměstnance Lufthansy o 12,5 procenta vyšší mzdy, nejméně však o 500 eur měsíčně (12 500 Kč) po dobu jednoho roku. Kromě toho chce, aby zaměstnanci v celé skupině dostali inflační bonus 3000 eur (asi 75 tisíc korun Kč). Další kolo jednání je naplánováno na pondělí.

Podle internetových stránek pražského letiště byl dnes zrušen přílet z Frankfurtu nad Mohanem v 09:45, v 11:10 a ve 14:25, stejně jako spoj z Mnichova v 16:05. Cestující do Frankfurtu mají zrušený odlet v 10:30, ve 12:00, v 15:15 a v 18:50, zrušen byl i spoj do Mnichova v 16:45.

Hledáte práci v dopravě nebo logistice? Vyberte si z aktuální nabídky práce na portálu jobDNES.cz

Autoři: ,