Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Už nebudu čekat. Bezosova exmanželka se zbavila akcií za deset miliard dolarů

MacKenzie Scottová (Los Angeles, 4. března 2018) foto: AP

Americká spisovatelka a filantropka a bývalá manželka amerického podnikatele Jeffa Bezose MacKenzie Scottová se v roce 2023 zbavila 65,3 milionu akcií Amazonu, což je zhruba čtvrtina jejího podílu ve společnosti, napsala agentura Bloomberg s odkazem na podání pro regulační orgány. Tyto akcie při konečné páteční ceně měly hodnotu 10,4 miliardy dolarů (237 miliardy korun).
  18:16

Scottové po rozvodu se zakladatelem Amazonu Jeffem Bezosem v roce 2019 zůstal v Amazonu čtyřprocentní podíl – v té době měl hodnotu zhruba 37 miliard dolarů. Scottová se během pěti let zbavila asi poloviny akcií. Podle indexu miliardářů agentury Bloomberg hodnota jejího čistého jmění je 37,6 miliardy dolarů (855 miliardy Kč).

Scottová se k prodeji akcií nevyjádřila. Nicméně od rozpadu manželství s Bezosem darovala více než 16,5 miliardy dolarů různým charitativním organizacím. V roce 2019 se spolu s dalšími miliardáři stala signatářkou smlouvy Giving Pledge, kterou se zavazuje k darování většiny svého jmění na dobročinné účely.

„Existuje mnoho zdrojů, které může každý z nás vytáhnout ze svých trezorů a sdílet je s ostatními – čas, pozornost, znalosti, trpělivost, kreativita, talent, úsilí, humor, soucit,“ napsala Scottová v dopise.

„Kromě toho, co ve mně život vychoval, mám neúměrné množství peněz, o které se mohu dělit. Můj přístup k filantropii bude i nadále promyšlený. Bude to vyžadovat čas, úsilí a péči. Ale nebudu čekat. A zůstanu u toho, dokud nebude trezor prázdný,“ zmínila v dopisu.

Charitativní kampaň založili v roce 2010 Bill Gates a Warren Buffet. K červnu 2022 měl závazek 236 signatářů z 28 zemí. Jeff Bezos Giving Pledge nepodepsal. V roce 2022 však v rozhovoru pro CNN uvedl, že většinu svého majetku plánuje rozdat.

Autor: