Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Maďarsko prodělalo nákupem plynu z Ruska obrovské peníze, spočítal deník

Maďarský premiér Viktor Orbán a ruský prezident Vladimir Putin po jednání v Pekingu (17. října 2023) foto: AP

Maďarská vláda premiéra Viktora Orbána se rozhodla nakupovat plyn místo na energetických trzích z Ruska, protože podle ní je bezpečnější jednat se spolehlivým partnerem. Maďarský levicový deník Népszava však spočítal, že země na obchodu s ruským plynem prodělala obrovské peníze. Důvodem je skutečnost, že současná platná smlouva o nákupu plynu z Ruska byla podepsána v roce 2021, tedy na začátku evropské cenové krize v energetice.
  19:06

Maďarsko podepsalo smlouvu o nákupu plynu s Ruskem v říjnu 2021. Oficiálně se na ní podílely dvě státní společnosti, ruský Gazprom a maďarská MVM, obecně se však ví, že podmínky byly vyjednány v nejvyšších patrech politiky, píše list.

Smlouva nebyla zveřejněna s odkazem na obchodní tajemství. Vláda pouze zdůrazňovala, že je nová smlouva je podstatně lepší než ta podepsaná v roce 1995. Ruský prezident Vladimir Putin v únoru 2022, před invazí na Ukrajinu, řekl, že Maďarsko dostává ruský plyn za pětinu ceny na světovém trhu. Népszava ale tvrdí, že opak je pravdou. Kreml si podle jeho kalkulací k tržní ceně dokonce přidal 30 procent. List při svém výpočtu použil údaje maďarského statistického úřadu.

Maďarsko-ruská dohoda vychází z cen plynu na nizozemské energetické burze (TTF). V plynárenském roce 2021 - 2022 země na dohodě vydělala 810 milionů eur (20,5 miliardy Kč), v roce 2023 se ale situace kvůli klesajícím cenám na světovém trhu obrátila. V plynárenském roce 2022 - 2023 tak země zaznamenala ztrátu 1,43 miliardy eur, upozornil server dailynewshungary.com.

Maďarská vláda stále tvrdí, že ruský plyn je na trhu nejlevnější, ale nikdy toto tvrzení nepodpořila čísly.

Maďarsko v roce 2023 nakoupilo 6,6 miliardy metrů krychlových plynu. To bylo o 51 procent více než v předchozím roce a nejvíce od roku 2018, kdy země koupila 8,4 miliard metrů krychlových. Népszava vyjádřil podezření, že Maďarsko velké množství ruského plynu prodává, i když se o tom vláda ani kupující nezmiňují.

18. února 2023

Autoři: ,