Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Majetek je rozkrádán po stamilionech, tvrdí Babiš

Ekonomika

  9:37aktualizováno  15:06
PRAHA - Jeden z nejbohatších Čechů a majitel Agrofertu Andrej Babiš se nebývale ostře opřel do politiků. Podle něj je majetek rozkrádán po stamilionech.

Andrej Babiš foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

Babiš řekl Hospodářským novinám, že státní majetek je „díky dokonalému systému rozkrádán po stamilionech a miliardách“. K tomu se přidává rozbujelá korupce, kvůli které politici nezískají pro reformy lidi. „Jak mohou po občanech chtít, aby šetřili, aby se uskromnili, když lidi vidí, jaké obrovské sumy se rozkradou ze společné kasy!“ rozhořčil se miliardář Babiš.

Podle majitele Agrofertu se situace stala neúnosnou po roce 2006, kdy v zemi začali vládnout "lidé jako Mirek Topolánek, Marek Dalík, Aleš Řebíček, Pavel Bém, Roman Janoušek či Martin Roman“.

S Babišem souhlasí i někteří další významní podnikatelé, kteří se nebojí promluvit. "Poměry v byznysu i v justici jsou neudržitelné, něco se udělat musí,“ řekl HN například Jiří Šimáně, majitel skupiny Unimex, zakladatel letecké společnosti Travel Service.

Babiš boj s PKN Orlen nevzdal

Babišův Agrofert Holding zároveň odmítl tvrzení, že vzdal boj s polskou ropnou firmou PKN Orlen a neodvolal se proti rozhodnutí poslední arbitráže. Agrofert v tiskové zprávě uvedl, že rozhodčí nález napadl již začátkem letošního února u Městského soudu v Praze.

Informaci o tom, že Agrofert už nebude s PKN Orlen bojovat, přineslo aktuální číslo časopisu Týden "Společnost Agrofert proti rozhodčímu nálezu podala návrh na zrušení rozhodčího nálezu dne 3. února 2011 u Městského soudu v Praze," stojí v prohlášení. Týden cituje Babišovo tvrzení, podle něhož jeden z největších firemních sporů minulé dekády prý skončil. "Proti tomu prostě nebylo odvolání," sdělil údajně Babiš časopisu.

ČTĚTE TAKÉ:

Důvodem sporu bylo to, že se Babiš v roce 2003 se státním koncernem PKN Orlen dohodl, že se budou společně podílet na privatizaci petrochemického holdingu Unipetrol. Za podporu PKN Orlen měl mít Babiš možnost koupit kontrolní balíky v dceřiných firmách Unipetrolu - Kaučuku, Agrobohemii, Aliachemu, Paramu a Chemopetrolu. Poláci ale smlouvy nedodrželi.

ČTYŘI ARBITRÁŽE:

Babiš podal na PKN Orlen čtyři arbitrážní žaloby, z nichž v poslední požadoval celkové odškodnění téměř 20 miliard korun. Soud mu na konci loňského léta nedal za pravdu, ale Babiš se chystal verdikt napadnout, což nakonec neučinil. Uspěl pouze ve třetí arbitráži, kdy mu v roce 2009 musel PKN Orlen vyplatit za porušení smluv přibližně 2,45 miliardy korun.

Poláci zprivatizovali 63 procent Unipetrolu za 14,7 miliardy korun v roce 2005. Ve vítězném konsorciu byl s PKN Orlen Babiš a americká ropná společnost Conoco. Poláci se ale nakonec rozhodli oba partnery zradit a raději riskovat soudy než prodat za dohodnuté ceny slíbené společnosti. Jejich hodnota totiž během ekonomického růstu výrazně vzrostla.

15 miliard a nazdar

Babiš už jednou Unipetrol vlastnil. Vyhrál jej totiž sám v první privatizaci firmy již v roce 2001 za 11 miliard korun. Později ale od smlouvy odstoupil. "Měl bych to za 11 miliard korun a s výkupem drobných akcionářů za 15 miliard - a nazdar. Z dnešního pohledu se mi to už zdá levné," řekl Týdnu Babiš.

Agrofert Holding patří k největším firmám v ČR a neustále roste. Naposledy mu Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS)povolil ovládnutí Mlékárny Hlinsko. Agrofert již vlastní olomouckou mlékárnu Olma. Agrofert je jedničkou tuzemského zemědělsko-potravinářského sektoru. Předloni koupil svého největšího konkurenta v oboru, podnik Agropol Group. Nedávno převzetím firem skupiny Wotan vstoupil také do oblasti lesnictví, těžby a zpracování dřeva.

Autoři: ,