Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

‚Malý‘ únik ropy stojí Británii 20 milionů liber denně. Opravy potrvají týdny

Ekonomika

  19:00
ABERDEENSHIRE/PRAHA - Původně „malý“ únik ropy z ropovodu Forties není po týdnu stále opraven. Zastavení přívodu ropy do Velké Británie ze Severního moře vyjde v součtu na více než půl miliardy korun denně. Správce ropovodu navíc očekává, že opravy budou pokračovat ještě několik týdnů.

Britská ropaná rafinerie Grangemouth v centrálním Skotsku. foto: Reuters

Minulý týden BBC upozornila na „malý“ únik z ropovodu Forties v kraji Aberdeenshire na východě Skotska. Okamžitě také uvedla, že se na opravách již pracuje a přívod z ropy do Velké Británie ze Severního moře bude brzy opraven.

V úterý se však objevily zprávy, že nejdůležitější přívod ropy do Spojeného království po týdnu stále není opraven a jeho uzavření stojí přibližně 20 milionů liber denně (přeš 583 milionů korun).

„Doufáme, že celá záležitost bude vyřešena bezpečně a co nejrychleji,“ uvedla šéfka obchodní asociace Oil and Gaz UK Deirdre Michieová. „Jsme v kontaktu z lidmi z Ineosu, kteří bedlivě monitorují situaci.“

Uzavření celého ropovodu prý znamená významné problémy pro britský průmysl. „Finančně, operativně i obchodně. Čtyřicent procent produkce ropy je v tuto chvíli pozastaveno a vyústilo ve ztrátu kolem 20 milionů liber denně při současné ceně ropy.“

Ztráty pro britský průmysl však budou pokračovat déle, než se očekávalo. Správce ropovodu společnost Ineos totiž uvedla, že opravy budou pokračovat „spíše týdny, než dny.“ Za problém se omluvila.

Obavy z narušení

Liberální demokrat Mike Rumbles ve Skotském parlamentu řekl, že se lidé v Aberdeenshiru obávají dalších „nezpozorovaných“ úniků z ropovodu. Skotský ministr energetiky Paul Wheelhouse tak uvedl, že vláda prověří celou záležitost a „získá od Ineosu informace“, aby mohla lidi ujistit o bezpečnosti ropovodu.

Společnosti v úterý uvedla, že „úzce spolupracuje s vládou a dalšími zaangažovanými stranami, aby minimalizovala dopady uzavření ropovodu na komunity, zákazníky a celou zemi.“

Autor: