Pátek 7. června 2024, svátek má Iveta, Slavoj
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Manažeři obdivují obránce práv

Ekonomika

  10:33
PRAHA - Kdo patří mezi oblíbené vůdce špičkových amerických manažerů? Podle dotazníku amerického časopisu Fortune jsou to obránci lidských práv, američtí prezidenti, čínský expremiér, ale například i vítěz nad Napoleonem - britský admirál Horatio Nelson.

Bývalý český prezident Václav Havel. foto: Lidové noviny

Mezi vybrané vůdce se přitom dostal i bývalý český prezident Václav Havel, kterého si váží šéfredaktorka a spoluzakladatelka společnosti The Knot Carley Roney. "Dokázal, že lidé uvěřili, že mohou vzít osud do svých rukou," zdůvodnila svůj výběr Roney.

The Knot je největší internetový obchodník se svatebními doplňky v USA a největší nakladatelství regionálních svatebních magazínů. Stránky společnosti měsíčně navštíví 2,1 milionu návštěvníků. S akciemi firmy The Knot se obchoduje na mimoburzovním trhu Nasdaq.
Mezi oblíbenci je i Havel
Havel ovšem není jediným obráncem lidských práv, který u amerických manažerů boduje. Dva z deseti oslovených šéfů firem zvolili bojovníka za černošská práva Martina Luthera Kinga. Ten je nejoblíbenějším lídrem pro šéfa investiční banky Merrill Lynch Stanley O´Neala a výkonného ředitele společnosti Federated Terryho Lundgrena. "Přes přesilu stojící proti němu stál pevně za tím, čemu věřil," uvedl Lundgren.

S výraznou převahou zvítězili v žebříčku oblíbenosti u amerických manažerů američtí prezidenti. Mezi své vzory vedení je zařadili čtyři manažeři. Z žijících prezidentů jsou mezi vůdci poslední prezident Demokratické strany Bill Clinton a George Bush, otec současného prezidenta. Kromě nich vedou u manažerů Harry Truman a Abraham Lincoln.

Z neamerických politiků se kromě Havla prosadil bývalý britský premiér Winston Churchill, ale i Havlův ideový protipól: čínský expremiér Ču Žung-ťi, který je oblíbeným lídrem pro šéfa investiční banky Hanka Paulsona. "Respektuji kohokoliv, kdo dokáže řídit změny způsobem, jako to dokázal on," sdělil ke svému výběru Paulson.

Kromě politiků imponuje manažerům i britský admirál Horatio Nelson, který zdrcujícím způsobem porazil francouzské vojsko v námořní bitvě u Trafalgaru. Británie tak má mezi americkými šéfy korporací výsadní právo z cizích zemí. Rovnou dva jeho zástupci jsou vzory pro špičkové manažery.

Výzkum Fortune kromě vzorů oblíbených lídrů zjišťoval názory vedoucích manažerů na vlastnosti lídrů, největší chybu při vedení či například názory na řízení lidí v zahraničí. Ani největší američtí manažeři se totiž nevyvarují omylů.

"Brát se příliš vážně je nejhorší věc, kterou můžete udělat," prohlašuje šéfka Autodesku Carol Bartzová, která dodala: "Mám smysl pro humor, ale párkrát se mi také stalo, že jsem se brala příliš vážně." Podle ní to platí zejména pro nastupující lídry. Při řízení šéfové velkých korporací nemají rádi e-maily. "Dávám přednost osobnímu kontaktu, kdykoliv je to možné," uvádí šéf Procter & Gamble A. G. Lafley.

Oblíbení vůdci amerických manažerů

Abraham Lincoln, bývalý prezident USA
Bill Clinton, bývalý prezident USA
Ču Žung-ťi, čínský expremiér
George Bush, senior, bývalý prezident USA
Harry Truman, bývalý prezident USA
Horatio Nelson, britský námořní admirál, vítěz nad Napoleonem
Martin Luther King, bojovník za práva černochů v USA
Václav Havel, bývalý český prezident
Winston Churchill, bývalý britský ministerský předseda
Pramen: časopis Fortune

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!