Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Měsíční splátka hypotéky je v Praze o 5000 korun vyšší než mimo hlavní město. Rozdíl se stále prohlubuje

Ekonomika

  11:42
PRAHA - Průměrná měsíční splátka hypotéky v Praze je o 5000 korun vyšší než v ostatních regionech. Rozdíly se navíc prohlubují, když měsíční splátka v Praze meziročně stoupla o 35 procent, zatímco ve zbytku republiky o 18 procent. Vyplývá to z analýzy dat o návštěvnících srovnávacího portálu Ušetřeno.cz, kteří jeho prostřednictvím zažádali o hypotéku.

Peníze, ilustrační foto. foto: pixabay.com

Nastává doba levných hypoték. Banky lákají klienty na nízké úrokové sazby

Zpřísnění podmínek pro žadatele o hypotéky z loňského října mělo podle analýzy zásadní dopad na realitní trh. O tom svědčí údaje o návštěvnících portálu Ušetřeno.cz, kteří jeho pomoc využili při žádání o hypotéku. Průměrná hodnota nemovitosti v hlavním městě meziročně vzrostla o 1,115 milionu na 5,455 milionu korun. Naproti tomu ve zbytku republiky je nárůst o 240 000 Kč na 3,086 milionu korun.

Obliba družstevních bytů stoupá. Mohou být alternativou pro lidi, kteří nedosáhnou na hypotéku

Celkový rozdíl v cenách nemovitostí mezi Prahou a regiony byl v době zavedení změn ČNB přibližně 1,5 milionu Kč, zatímco o rok později jsou již nemovitosti v Praze v průměru o 2,3 milionu korun dražší než v ostatních místech republiky. Z nich je podle dat Ušetřeno.cz největší rozdíl v Libereckém kraji, kde meziročně narostla cena o 780 000 Kč. Naopak Jihočeský kraj zaznamenal pokles průměrné ceny nemovitostí
o 600 000 Kč.

Průměrná částka, kterou české domácnosti měsíčně platí za hypotéku, činí podle portálu 8 930 Kč. Obyvatelé Prahy splácejí v průměru 13 016 Kč měsíčně, zatímco lidé v ostatních regionech 8 012 Kč měsíčně. Celorepublikově jde o meziroční nárůst o 24 procent.

„Větší rozvoj zájmu o hypotéky bohužel zpomaluje fakt, že nemovitosti jsou v porovnání s platy drahé a není jich dost. Jejich vysokou cenu tedy žadatelé obvykle řeší přizváním dalšího žadatele, případně pokračují dále v nájmu,“ komentoval situaci finanční analytik Ušetřeno.cz Daniel Gorol.

Pražané mají na hypotéku naspořeno v průměru o 720 000 Kč více než lidé v ostatních regionech. Celorepublikový rozdíl mezi cenou nemovitosti a hypotéky se letos v říjnu dostal na stejnou úroveň, na jaké byl loni v říjnu po zavedení přísnějších podmínek, a sice jeden milion korun.

S cenou nemovitostí se zvyšuje hodnota LTV, což je poměr úvěru k hodnotě zástavy. V Praze bylo LTV v době zavedení změn ze strany České národní banky 63 procent, přesně o rok později pak 70 procent. V regionech ve stejném období činila hodnota LTV 66 procent, zatímco tento rok v říjnu stoupla na 69 procent.

V Praze klesá i věk žadatelů o hypotéku

Poměrně zásadní změny nastaly v Praze z hlediska věku žadatelů o hypotéku. Zatímco ve zbytku republiky se věk žadatelů až na drobné výkyvy drží na hranici 40 let, v Praze klesl ze 39 let v době zavedení změn ČNB až na 33,5 roku v říjnu letošního roku.

„V Praze se začíná projevovat nový trend, kdy o hypotéku žádají mladší ročníky. Mnohdy jde o žadatele s nadprůměrnými platy, kteří se do Prahy stěhují díky získání atraktivní pracovní nabídky,“ upozornil Gorol.

České ženy žádají o úvěry v podobné výši jako muži (ženy 2 054 530 Kč, muži 2 023 543 Kč), rovněž cena vybrané nemovitosti je u obou skupin žadatelů srovnatelná (u žen 3 127 816 Kč, u mužů 3 084 503 Kč). I v případě měsíční splátky se rozdíly mezi muži a ženami stírají. Muži průměrně splácejí 7 327 Kč, ženy 7 432 Kč.

Autor:

Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness
Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness

Minulý týden jste soutěžili se sebamedem o kosmetiku pro nejmenší. Tento týden si pojďte zahrát o péči pro vás, a to konkrétně o řadu Anti-Redness,...