Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

New York modernizuje metro, nově se cestující mohou svézt v průchozích vozech

Ekonomika

  8:08
Obyvatelé nejlidnatějšího města Spojených států mají od čtvrtka možnost vyzkoušet si jízdu v nových soupravách metra: mezi jednotlivými vozy je možné procházet a pro nástup a výstup jsou k dispozici širší dveře. Do provozu byly zatím zařazeny dva vlaky o deseti vozech, informovala agentura Bloomberg.

„Můžete se bez problémů přesunout z jednoho vozu do druhého,“ sdělila ve čtvrtek guvernérka státu New York Kathy Hochulová novinářům před nástupem do metra. „Nejste v pasti. Chcete zažít něco jiného? Můžete vstát a pohybovat se. Nepropadáte klaustrofobii,“ doplnila.

Dveře pro nástup a výstup v nových soupravách jsou dvacet centimetrů širší než u stávajících vozů, podle Metropolitního dopravního úřadu (MTA) to má urychlit nastupování. V nových soupravách má být také více místa pro lidi na vozíku.

„S průchody mezi jednotlivými vozy, rozprostřením davů a větším prostorem u dveří, budeme schopni dostat lidi z a do metra mnohem rychleji, a to včetně našich invalidních Newyorčanů, kteří si zaslouží, aby se mohli snadno pohybovat,“ řekl na tiskové konferenci generální ředitel MTA Janno Lieber.

Nové vozy budou jezdit na lince C, která spojuje severní Manhattan s Brooklynem. Vlaky mají v každém vagonu nainstalovány kamery, což by mělo pomoci snížit kriminalitu. V roce 2023 bylo podle údajů MTA nahlášeno 570 přepadení, což je nejvíce od roku 1997. MTA si klade za cíl kamery nainstalovat do všech svých vozů metra do ledna 2025.

Nové vozy jsou součástí širší objednávky, ta zahrnuje přes 500 dalších vozů.

Podle Metropolitního dopravního úřadu asi 1 500 vozů překročilo svůj čtyřicetiletý limit a v příštích dvaceti letech jich bude nutné vyměnit více než 3 900. Podle státního kontrolora Thomase DiNapoliho vyjde tato iniciativa na 15 miliard dolarů (343 miliardy korun).

Autor:

Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny
Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny

Tentokrát přinášíme soutěž pro všechny kreativní duše, které milují práci s látkami. Tři výherci získají šicí balíček od Funny Bunny, který dodá...