Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Microsoft dnes uvádí Windows 7, o úspěchu rozhodnou i firmy

Ekonomika

  7:32
NEW YORK - Softwarový gigant Microsoft dnes na celém světě uvede novou verzi svého operačního systému nazvanou Windows 7. O jejím úspěchu do značné míry rozhodnou firemní zákazníci, kteří často nepřešli na předchozí verzi Windows Vista a ponechali na svých počítačích Windows XP, jež byla uvedena v říjnu 2001.

Steven Sinofsky, prezident divize Windows, představuje v Tokiu nové Windows 7. foto: AFP

Řada průzkumů přitom naznačuje, že po letošním říjnu by se situace v podnikové sféře, která je pro firmu značným zdrojem příjmů, mohla změnit.

Nový systém se chystá nainstalovat 51 % firem
Například podle aktuální studie společnosti Chadwick Martin Bailey, kterého se zúčastnilo 145 profesionálů z oborů informačních technologií, se 51 procent firem chystá nový systém nainstalovat na svých noteboocích a stolních počítačích.

Řada firem nikdy nepřešla na předchozí Visty jednak kvůli nekompatibilitě svých programů v tomto systému, jednak kvůli tomu, že systém podle nich přinášel málo na to, aby se vyplatila investice do něj, zvláště když Windows XP fungovala dobře. Microsoft se jim ve Windows 7 snaží vyjít vstříc tím, že nový operační systém zdarma obsahuje možnost spouštění programů ve virtuálních Windows XP. Problémy s kompatibilitou by tak měly odpadnout.

Vliv na nová Windows budou mít trendy ve světě informatiky
Podle některých názorů by ale ještě větší vliv na osud nových Windows a jejich případných nástupců mohly mít nové priority a trendy ve světě informačních teorií. Část odborníků si totiž myslí, že éra "velkých" informačních systémů končí a že počítače napříště budou potřebovat jenom "lehkou" verzi operačního systému, která bude sloužit hlavně pro přístup na internet, kde bude mít uživatel "uloženy" své programy.

Tyto úvahy se většinou odvíjejí od stále větší obliby netbooků, tedy malých notebooků s relativně nízkým výpočetním výkonem, které slouží hlavně k prohlížení internetu. Jsou malé a lehké, a uživatel je tak může všude nosit sebou. Zatímco dříve svět osobních počítačů poháněl vpřed touha po co největším výkonu, nyní se zřejmě situace mění.

"Vzhledem k tomu, že rychlé internetové připojení je téměř všudypřítomné a webových aplikací dramaticky přibývá, nejsou už potřeba velké operační systémy, které mají funkce na všechno, vyžadují rychlý procesor a výkonnou grafickou kartu," napsal například již letos v lednu časopis Computerworld.

Nové Windows jsou méně náročné na výkon počítače
Záměr vytvořit podobný, "tenký" systém již letos ohlásil internetový rival Microsoftu, společnost Google.

Ale i Microsoft tomuto trendu do značné míry vychází vstříc. Nové Windows 7 jsou totiž pro svůj běh mnohem méně náročné na výkon počítače. Na rozdíl od svého předchůdce, operačního systému Windows Vista, tak dokážou běžet právě na netboocích.

Podle kritiků ale softwarová společnost z amerického Redmondu změny na trhu podcenila, což by se jí mohlo vymstít. "Jsou lapeni uvnitř vlastní psychózy, že se svět musí točit kolem Windows na PC," řekl deníku The New York Times Marc Benioff, jehož firma Salesforce.com je ovšem konkurentem Microsoftu. Pokud podle něj firma nezmění svou strategii, bude to její konec.

Microsoft i před krizi stále hodně vydělává
Šéf Microsoftu Steve Ballmer to ale vidí jinak. Firma je podle něj díky investicím připravena dominovat ve webových aplikacích i na osobních počítačích. Prokážou to prý novinky, jež Microsoft uvede v následujících měsících. Čísla mu zatím dávají za pravdu. Microsoft i přes velký pokles trhu s osobními počítači způsobeným ekonomickou krizí stále hodně vydělává.

Za finanční rok, který skončil v červenci, i přes tříprocentní pokles měl tržby 58,4 miliardy dolarů. Zisk činil 14,6 miliard dolarů, což bylo pokles o 17 procent.

Následující měsíce a roky ukážou, jak do těchto čísel promluví nový operační systém Windows 7. Firma je oficiálně uvede ve čtvrtek v New Yorku, řada podobných akcí se ale bude konat na celém světě, kde se kvůli časovému posunu nový systém začne prodávat dříve.

Autoři: ,