Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Miliardář Komárek oživil plán na uvedení Sazky na burzu. Akcie by mohla nabízet v Londýně

Ekonomika

  20:18
Praha - Český miliardář Karel Komárek oživil plán na uvedení loterijní společnosti Sazka Group na burzu. Jeho nadnárodní investiční skupina KKCG, do níž firmu začlenil, krok konzultuje a primární veřejná nabídka akcií (IPO) by se mohla uskutečnit ve druhé části letošního roku. V jednání je uvedení Sazky na londýnskou akciovou burzu, uvedly ve čtvrtek zdroje agentury Bloomberg.

Sazka, losovací míčky - ilustrační foto. foto: Reprofoto

Sazka je nejstarší loterijní společností v České republice s podílem více než 90 % na trhu loterií a podobných her. Hlavními loterijními produkty společnosti jsou číselné loterie s nejznámější hrou Sportka. Kromě České republiky působí i v Řecku, Rakousku, Itálii a na Kypru. Podle loňské zprávy s ní zákazníci prosázeli 6,8 miliardy eur (téměř 176 miliard Kč), uvádí Bloomberg.

Generálním ředitelem Sazky se stane dosavadní šéf marketingu Aleš Veselý. Vystřídá Roberta Chvátala

Do Sazky na konci roku 2020 vstoupil jeden z největších světových investičních fondů Apollo Global Management investicí 500 milionů dolarů (10,9 miliardy Kč). Čistý zisk loterijní společnosti loni meziročně klesl o 23,5 procenta na 1,24 miliardy korun. Výnosy vzrostly o 13,6 % na 8,85 miliardy korun.

Sazka oznámila už v roce 2017, že najala banky za účelem případného prodeje akcií v Londýně. V průběhu roku 2018 ale od plánu postupně upustila. Tehdejší podmínky na burzách se zejména ke konci roku zhoršovaly. Od té doby se rozrostla a na konci roku 2019 se jí podařilo upevnit kontrolu nad rakouským provozovatelem kasin a loterií Casinos Austria.

Sazka se chystá na velké zahraniční akvizice, pomůžou miliardy z Ameriky. Doma čelí hrozbě vysokého zdanění

Podle analytika Trinity Bank Lukáše Kovandy loterijní byznys KKCG těžce zasáhla pandemie. Na Sazku dolehlo zejména zavření poboček řecké sázkové kanceláře OPAP, ale také sázkových kanceláří v Itálii, napsal ve čtvrtek večer Kovanda. Třeba ve Spojených státech jsou ale akciové trhy v těchto dnech na svém historickém maximu. To dává dobré vyhlídky právě i případnému primárnímu úpisu akcií Sazky, dodal.

Autor: