Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

O legendární Hrabalovu chatu v Kersku se zajímá překvapivý kupec. K mání je za 12 milionů korun

Oblibě se těší nejen Hrabalovy knihy, ale i filmy, které podle nich byly natočené. foto: Archiv Mafra

Praha - Ministerstvo kultury zvažuje, že by mohlo koupit bývalou chatu spisovatele Bohumila Hrabala v Kersku na Nymbursku. Mluvčí MK Michaela Lagronová ve čtvrtek řekla, že o případné koupi bude jednat s možnými dalšími partnery, třeba s krajem. Chata je na prodej v nabídce realitní kanceláře, prodávající za ni požaduje 11,9 milionu korun.
  10:33

Myšlenka, že by stát či kraj mohly chatu získat, je podle mluvčí iniciativa ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD), podle něhož je Hrabal jedním z nejvýznamnějších českých spisovatelů druhé poloviny 20. století. „Vše je na začátku, chceme jednat třeba s krajem, zda by se na koupi nepodílel,“ uvedla mluvčí. Chata není prohlášena kulturní památkou, ministerstvo nemá žádné předkupní právo, vše tedy záleží na dalších jednáních. Podle mluvčí její hodnota nespočívá v architektonické kvalitě, ale především ve spojení se spisovatelem, který přímo na ní vytvářel některá svá díla.

Podle inzerátu má chata užitnou plochu 79 metrů čtverečních, pozemek je 3496 metrů čtverečních. Prodávající uvádí, že jde o investiční příležitost. Skutečnost, že jde o bývalou chatu Bohumila Hrabala, ale nezmiňuje.

Hrabalova chata v Kersku, které inspirovalo Slavnosti sněženek, je na prodej

Prodej chaty ČTK potvrdil také starosta Hradišťka-Kerska Vlastimil Šesták, obec podle něj o koupi neuvažuje. „Jedenáct milionů je náš roční rozpočet. Koupě by znamenala zastavit obec na čtyři až pět let,“ řekl již dříve Šesták ČTK.

Obec Hradišťko, jejíž je Kersko součástí, má asi 700 obyvatel. Hrabala kromě jeho chaty připomíná také naučná stezka. Sousedé z chatové osady Kersko byli Hrabalovi předlohou pro knihu Slavnosti sněženek, podle níž vznikl i stejnojmenný film režiséra Jiřího Menzela.

Hrabal stále patří k autorům, které čtenáři vyhledávají.
Spisovatel Bohumil Hrabal.
Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...