Neděle 14. srpna 2022, svátek má Alan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

O legendární Hrabalovu chatu v Kersku se zajímá překvapivý kupec. K mání je za 12 milionů korun

Ekonomika

  10:33
Praha - Ministerstvo kultury zvažuje, že by mohlo koupit bývalou chatu spisovatele Bohumila Hrabala v Kersku na Nymbursku. Mluvčí MK Michaela Lagronová ve čtvrtek řekla, že o případné koupi bude jednat s možnými dalšími partnery, třeba s krajem. Chata je na prodej v nabídce realitní kanceláře, prodávající za ni požaduje 11,9 milionu korun.

Oblibě se těší nejen Hrabalovy knihy, ale i filmy, které podle nich byly natočené. foto: Archiv Mafra

Myšlenka, že by stát či kraj mohly chatu získat, je podle mluvčí iniciativa ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD), podle něhož je Hrabal jedním z nejvýznamnějších českých spisovatelů druhé poloviny 20. století. „Vše je na začátku, chceme jednat třeba s krajem, zda by se na koupi nepodílel,“ uvedla mluvčí. Chata není prohlášena kulturní památkou, ministerstvo nemá žádné předkupní právo, vše tedy záleží na dalších jednáních. Podle mluvčí její hodnota nespočívá v architektonické kvalitě, ale především ve spojení se spisovatelem, který přímo na ní vytvářel některá svá díla.

Podle inzerátu má chata užitnou plochu 79 metrů čtverečních, pozemek je 3496 metrů čtverečních. Prodávající uvádí, že jde o investiční příležitost. Skutečnost, že jde o bývalou chatu Bohumila Hrabala, ale nezmiňuje.

Hrabalova chata v Kersku, které inspirovalo Slavnosti sněženek, je na prodej

Prodej chaty ČTK potvrdil také starosta Hradišťka-Kerska Vlastimil Šesták, obec podle něj o koupi neuvažuje. „Jedenáct milionů je náš roční rozpočet. Koupě by znamenala zastavit obec na čtyři až pět let,“ řekl již dříve Šesták ČTK.

Obec Hradišťko, jejíž je Kersko součástí, má asi 700 obyvatel. Hrabala kromě jeho chaty připomíná také naučná stezka. Sousedé z chatové osady Kersko byli Hrabalovi předlohou pro knihu Slavnosti sněženek, podle níž vznikl i stejnojmenný film režiséra Jiřího Menzela.

Hrabal stále patří k autorům, které čtenáři vyhledávají.
Spisovatel Bohumil Hrabal.
Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat