Středa 22. září 2021, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ministr Prachař prosadil svou, šéf Českých drah Kurucz končí

Ekonomika

  13:19
PRAHA - Daniel Kurucz vydržel v čele Českých drah jen osm měsíců. Někdejší manažer Agrofertu byl dlouhodobě v nemilosti ministra dopravy Antonína Prachaře, který prosadil jeho odvolání. Rozhodlo pondělní hlasování dozorčí rady. Kuruczovým nástupcem bude Pavel Krtek, který má v ČD na starosti ekonomiku.

Šéf Českých drah Daniel Kurucz. foto: MAFRA - Dan Materna

Ministr dopravy Antonín Prachař už několik měsíců usiloval o Kuruczovo odvolání. Dlouho však pro něj nedokázal najít dostatečnou oporu v dozorčí radě, která o tomto postu rozhoduje. Na Kuruczův konec jako první upozornil server iDNES.cz.

Napjatý vztah ministra a šéfa drah nebyl žádným tajemstvím, ani jeden z nich vzájemné neshody nepopíral.

Novým předsedou představenstva zvolili radní jednoho z nejbližších Kuruczových lidí, Pavla Krtka, který má ve vedení drah na starosti ekonomiku a finance. České dráhy mají už čtvrtého šéfa během jediného roku.

ČTĚTE TAKÉ:

 „Dlouhodobě nefunguje komunikace mezi předsedou představenstva a vlastníkem. Jsme přesvědčeni, že pan Krtek je zárukou pozitivní změny a zároveň je v jeho osobě zachována kontinuita současného vedení. To považuji za důležité zejména s ohledem na problémy, které vznikly v minulosti a které vedení Českých drah dnes řeší,“ vysvětlil předseda dozorčí rady ČD Milan Feranec.

Na jejím zasedání došlo i k dalším personálním změnám. 

Dozorčí rada zvolila členem představenstva dosavadního náměstka generálního ředitele ČD pro regionální integraci Ludvíka Urbana. Ten je se zároveň stal novým místopředsedou představenstva.

Pátým členem tohoto orgánu je Roman Štěrba z odboru strategického controllingu ČD.

„Konstatuji, že všichni členové představenstva jsou zevnitř firmy, a problematiku železniční dopravy dobře znají. Jejich úkolem je pokračovat ve stabilizaci Českých drah, udržet rating společnosti v investičním pásmu, dotáhnout převod nádraží na SŽDC a řešit řadu problémů, včetně několika složitých právních kauz, které vznikly v minulosti,“ dodal Feranec.

Kurucz řídil České dráhy od poloviny února, předtím ve společnosti působil jako výkonný ředitel pro provoz a techniku. Od července 2013, kdy exministr dopravy Zdeněk Žák prosadil odvolání dlouholetého generálního ředitele drah Petra Žaludy, zasedal rovněž v představenstvu.

Před působením v Českých drahách pracoval dva roky jako šéf pardubické firmy Synthesia, která je součástí koncernu Agrofert nynějšího ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Právě hnutí ANO nominovalo do vlády nynějšího ministra dopravy Prachaře.

Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby
Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku, bez alkoholu, parfemace a s neutrálním pH. Jsou tak ideální od prvního...

Mohlo by vás zajímat