Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ministři uskupení G20 vyjádřili obavy z obchodních konfliktů. Ty momentálně zuří mezi Čínou a USA

Ekonomika

  19:00
Fukuoka (Japonsko) - Velká část ministrů financí a šéfů centrálních bank dvaceti největších ekonomik světa (G20), kteří v sobotu zahájili dvoudenní jednání v japonské Fukuoce, má obavy z eskalace obchodních konfliktů a jejich neblahého vlivu na světový ekonomický růst. Podle agentury Reuters to řekl japonský ministr financí Taró Aso.

Japonská místopředseda vlády a ministr financí Taro Aso mluví na semináři věnovaném finančním inovacím ve Fukuoce. Sešli se zde ministři financí a guvernéři centrálních bank všech zemí z uskupení G20. foto: AP Photo

Zatím ale není jisté, zda tato obava bude součástí jejich společného nedělního prohlášení. Jeho návrh obsahuje i závazek zemí G20, že se budou snažit vyřešit spor o zdanění velkých internetových firem.

„Světová ekonomika bude ve druhé polovině roku silnější, ačkoliv rizika přetrvávají,“ uvedl ministr financí hostující země Aso. „Důvěra v trhy bude poškozena, dokud nebude jisté, zda Spojené státy a Čína dokáží vyřešit své obchodní spory,“ dodal japonský ministr.

Podle agentury Reuters návrh závěrečného prohlášení obsahuje varování, že napětí ve světových obchodních vztazích ohrožuje očekávaný ekonomický růst v letošním a příštím roce. Věta je ale podle Reuters v hranaté závorce, což znamená, že o ní zatím nepanuje shoda.

„Potvrzujeme závěry našich lídrů ohledně obchodu ze summitu v Buenos Aires a uznáváme naléhavou potřebu obchodní napětí řešit,“ uvádí se rovněž v návrhu podle Reuters. Na summitu v argentinské metropoli se koncem loňského roku řešila zejména obchodní válka mezi USA a Čínou, která bude zřejmě i tématem summitu G20 v japonské Ósace koncem června.

Na sobotním jednání ve Fukuoce hovořili ministři financí a šéfové centrálních bank podle agentury Reuters také o sporu ohledně velkých internetových firem, jako jsou například Facebook, Google, Amazon, které neplatí daně v zemích, kde spotřebitelé využívají jejich služby. Mnohé takové firmy snižují své daňové břemeno tím, že se registrují v zemích s nižší daňovou zátěží. Návrh prohlášení z Fukuoky obsahuje závazek zemí G20, že se budou snažit do konce příštího roku shodnout na řešení tohoto problému.

Zejména Británie a Francie se snaží zamezit internetovým gigangtům, aby přesouvali své zisky do zemí s nižší daňovou zátěží. Paříž a Londýn proto navrhují „digitální daň“. Proti jsou ale Spojené státy, mnozí internetoví giganti jsou totiž právě americké firmy. Obavu z digitálních daní zopakoval v sobotu v Japonsku americký ministr financí Steven Mnuchin.

Zástupci skupiny G20 debatovali podle agentury Reuters o dvou pilířích návrhu řešení zdaňování velkých internetových firem. První z nich se týká zdanění firmy v té zemi, kde poskytuje služby, i když registrována je jinde. Druhý návrh se týká zavedení společné minimální daně pro takové firmy.

Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Nutrilon Advanced: Otestujte s námi pokračovací a batolecí mléko bez palmového oleje
Nutrilon Advanced: Otestujte s námi pokračovací a batolecí mléko bez palmového oleje

Nemůžete kojit a tak hledáte vhodnou pokračovací výživu pro své děťátko? Inovovaný Nutrilon Advanced 2 a 3 bez palmového oleje mohou být vhodnou...

Mohlo by vás zajímat