Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Minoritní akcionáři ČEZ opustili valnou hromadu firmy, protestovali tak proti programu

Ekonomika

  12:28aktualizováno  14:47
Praha - Minoritní akcionáři sdružení kolem kritika současného vedení firmy ČEZ Michala Šnobra podali hned v úvodu páteční valné hromady energetické společnosti protest proti programu jednání a valnou hromadu záhy opustili. Šnobr ve svém vystoupení uvedl, že jako kvalifikovaní akcionáři požádali soud, aby je pověřil svolat ji v rozsahu, jak chtěli. Kritizoval mimo jiné to, že ČEZ na pořad jednání nezařadil diskusi o případném prodeji hnědouhelné elektrárny Počerady, která firmě patří. ČEZ v pátek zopakoval, že přijal na pořad valné hromady všechny body, které právně mohl.

Michal Šnobr foto:  Petr Topič, MAFRA

Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž v pátek v reakci uvedl, že firma vnímá odchod iniciátora páteční valné hromady z jednání za projev neúcty k ostatním akcionářům, kteří se jednání v Praze účastní. „Museli si vyhradit čas na svou účast na valné hromadě, mnoho z nich přijelo z jiných částí republiky,“ podotkl.

ČEZ udělal z programu valné hromady ‚bramboračku’, řekl Šnobr zastupující akcionáře

Šnobr v pátek také vyzval generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše, aby se do pondělí distancoval od svých slov, že dnešní valná hromada je nadbytečná. Pokud tak neučiní, vyzve dozorčí radu společnosti, aby přezkoumala jeho kompetenci vést firmu. Minoritní akcionáři kolem ekonoma a poradce investiční skupiny J&T  Šnobra chystají na pondělní odpoledne tiskovou konferenci, kde chtějí představit další postup.

Valná hromada ČEZ se v pátek poprvé koná na popud minoritního akcionáře. Iniciovali ji právě menšinoví vlastníci sdružení kolem Šnobra. Tématem jednání, které začalo v 11:00, je mimo jiné strategie firmy nebo opční program, který mohou manažeři ČEZ využít na nákup akcií společnosti. V obou záležitostech navrhují minoritní akcionáři změnu stanov společnosti, u opčního programu už to dnešní valná hromada zamítla.

‚Je nepřijatelné, aby se představenstvo pasovalo do role arbitra‘

Babišovy kauzy posílily šéfa ČEZ. Nominant komunistů v dozorčí radě zřejmě nebude

Některé další navrhované body týkající se opčního programu firma na pořad jednání akcionářů nezařadila. Podle Šnobra vedení ČEZ nezařazením části požadavků minoritních akcionářů program valné hromady znepřehlednilo a zůstalo z něj torzo. „Program valné hromady byl změněn do té míry, že v podstatě kromě návrhu na odvolání a volbu členů dozorčí rady není na této valné hromadě o čem jednat,“ řekl při odchodu z jednání Šnobr.

Program valné hromady byl podle něj změněn zcela nezákonně. „Je zcela nepřijatelné, aby se představenstvo ČEZ pasovalo do role arbitra, který rozhoduje o programu valné hromady, o který žádají akcionáři,“ zdůraznil. Mluvčí Kříž uvedl, že představenstvo společnosti svolalo valnou hromadu podle zákona.

Babiš: Vláda chce, aby nový blok Dukovan postavila dceřiná firma ČEZ. Nezákonné, protestují minoritní akcionáří

Kříž podotkl, že na pořad jednání byl zařazen mimo jiné bod volby členů dozorčí rady firmy, u kterého kvalifikovaný akcionář v médiích avizoval, že bude navrhovat svého zástupce. „Kvalifikovaný akcionář se ani k bodu volby členů do dozorčí rady, který sám navrhoval, nevyjádřil a nikoho nenavrhl, a co více, ani se už projednávání tohoto bodu neúčastnil,“ dodal Kříž.

Greenpeace: ČEZ je čtvrtou firmou nejvíce znečišťující evropské ovzduší

Valná hromada i po odchodu lidí kolem Šnobra pokračuje, dotazy kladou další minoritní akcionáři. Díky účasti zástupců ministerstva financí, prostřednictvím kterého vlastní stát 70 procent akcií firmy, je hromada nadále usnášeníschopná.

‚Neuvažujeme o dohodě, jako má Maďarsko‘. Babiš nechce stavbu nových jaderných bloků svěřit cizímu státu

Česká pobočka ekologické organizace Greenpeace zveřejnila před páteční valnou hromadou ČEZ studii, podle které dvě z pěti energetických firem, které nejvíce znečišťují ovzduší nad Evropou, jsou české. Na druhé příčce žebříčku ve studii se umístil Energetický průmyslový holding (EPH) Daniela Křetínského a na čtvrté ČEZ. Greenpeace následně uspořádala happening před budovou v Praze na Pankráci, kde se akcionáři ČEZ sešli. Zhruba šest aktivistů z Greenpeace příchozím rozdávalo letáky, ve kterých je upozorňovali, že podnikání firmy negativně působí na životní prostředí a na zdraví lidí.

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.