Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Místo drahé nafty hybridní pohony

  10:59
BRNO - Silná koruna a drahá nafta přinutily automobilky, aby začaly vyvíjet automobily na alternativní pohony. Řada z nich je představila na brněnském veletrhu Autotec, který probíhá už od úterý.

Nákladní automobil s hybridním pohonem od firmy DAF je k vidění na mezinárodním veletrhu Autotec. foto: ČTK

Francouzská automobilka Renault Trucks začne v Česku prodávat nové nákladní vozy na zemní plyn. Oproti naftovému pohonu mají přibližně o třetinu nižší náklady, jsou méně hlučné a ekologičtější. Renault rozhodnutí přednesl na právě probíhajícím Autotecu. Hlavním tématem letošního Autotecu jsou alternativní paliva. Výrobci se chtějí pojistit pro případ, že by cena nafty i nadále rostla. V Česku nyní stojí litr víc než 35 korun a podle mnohých odhadů to bude ještě víc.

Na veletrhu svou novinku představilo Volvo – nákladní vůz využívající syntetickou naftu z biomasy. Do čtyř let by se také v Evropě mohla objevit první užitková auta poháněná elektřinou. Jejich výrobu plánuje společnost Nissan.

Nissan zvažuje i výrobu hybridních motorů. Kombinaci nafty a elektřiny plánují například společnosti DAF nebo Renault Trucks.

Škoda Auto hybridní model nepřipravuje
Automobilka Volkswagen chce začít vyrábět užitkový model Transporter s pohonem na zemní plyn. Pro uvedení modelu na trh ale zatím chybí evropská homologace. „Současný vývoj cen motorové nafty ale zřejmě celý proces uvádění na trh urychlí,“ řekl na veletrhu Dušan Blaško, ředitel divize užitkových vozů Import VW Group.
 
Český výrobce osobních automobilů Škoda zatím výrobu nových hybridních modelů neplánuje. „Máme v současné době ekologické řady takzvané Greenline modelů Superb a Fabia, v příštím roce nově přibude také Octavia,“ řekl LN mluvčí Škoda Auto Jaroslav Černý.
Autoři: