Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Blíží se bourání? Mládek podpořil částečné prolomení uhelných limitů

Ekonomika

  12:30
PRAHA/HORNÍ JIŘETÍN - Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) bude při jednání vlády o takzvaných těžebních limitech prosazovat variantu, která kromě prolomení limitů na dole Bílina počítá i s částečnou úpravou limitů na dole Československé armády (ČSA).

31.1.2010 Tady mi Lucka dělá anonymní postavu, čistě jen pro vyvážení prostoru a nepřítomnosti jiných lidí. Trochu klišé asi, ale jak jinak narychlo dostat do fotky že jsme tam byli? foto: Lidové noviny

Varianta počítá se zbouráním asi 170 domů v Horním Jiřetíně. Za úplné prolomení limitů, které by znamenalo kompletní zbourání Horního Jiřetína a místní části Černice, budou ve čtvrtek dopoledne před ministerstvem demonstrovat horníci převážně ze společnosti Severní energetická. Ta je majitelkou dolu ČSA.

Mládek uvedl, že jako ministr musí brát v úvahu nejen potřeby energetiky a teplárenství, ale i možné dopady na zaměstnanost, sociální stabilitu regionu a lidské aspekty rozhodnutí.

„Za svou osobu vnímám po vyhodnocení všech aspektů jako optimální řešení variantu rozšíření limitů na dole Bílina a částečného rozšíření i na dole ČSA.

Jedná se o možnost, která by sebou nesla nutnost zbourání omezeného počtu domů v Horním Jiřetíně, znamenala by však zachování téměř současné úrovně zaměstnanosti na obou lokalitách a rovněž zachování a prodloužení alespoň částečné soběstačnosti státu v energetických surovinových zdrojích,“ sdělil Mládek.

MPO už minulý týden potvrdilo, že ve variantě, kterou ministr prosazuje by bylo v Horním Jiřetíně zbouráno asi 170 domů.

Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes ráno v Radiožurnálu ještě před zveřejněním stanoviska ministra Mládka řekl, že by se měla podporovat varianta, která nebude znamenat žádné bourání domů.

ČTĚTE TAKÉ:

„Domnívám se, že bychom měli podpořit takové prolomení limitů, které nebude znamenat zásah do lidského osídlení. Tedy nebude znamenat boření částí vesnic nebo měst, ale současně nám umožní, abychom měli dostatek uhlí zejména pro teplárenství. Naším cílem je, abychom na jaře schválili celou aktualizaci energetické koncepce a abychom mohli rozhodnout o budoucnosti jaderných zdrojů v Česku“ řekl Sobotka.

Čtyři varianty nakládání s limity

Mládek zopakoval, že vládě předloží všechny čtyři varianty toho, jak s limity dále nakládat.

Kromě jím preferovaného řešení je ve hře ještě úplné zachování nebo naopak úplného prolomení limitů a také varianta, která by limity prolomila jen na dole Bílina, kde nejsou žádná lidská sídla. Minulý pátek řekl, že koaliční partneři ANO a KDU-ČSL podle jeho informací prosazují variantu s úpravou limitů pouze na dole Bílina, která nezasáhne do obydlených obcí.

Uvedl, že je ale důležité, aby strany koalice řekly svůj postoj oficiálně. Do této chvíle se tomu tak nestalo.

ČTĚTE TAKÉ:

Hornické odbory, které budou ve čtvrtek demonstrovat v Praze, dlouhodobě podporují úplné prolomení limitů včetně úplného zbourání Horního Jiřetína a Černic. Podle Mladé fronty Dnes odborářům autobusy, jídlo a pití na cestu společně s odbory zaplatí majitel dolu ČSA, společnost Severní energetická, která také účast na demonstraci započítá jako odpracovanou směnu.

„My jako odbory to pořádáme, takže těm horníkům dáme svačinu, dáme jim pití. Autobusy nám nikdo jako sponzorský dar nedal, ty musíme zaplatit. Od toho vybíráme členské příspěvky a nějak s nimi hospodaříme. Samozřejmě máme rezervy na podobné akce,“ řekl místopředseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Jaromír Franta. Některé deníky dnes otiskly celostránkové inzeráty, kterými Severní energetická demonstraci prezentuje jako boj za zachování spolehlivého zdroje energie a levného tepla.

Proti jakémukoliv prolomení se naopak staví ekologické organizace a představitelé Litvínova a Horního Jiřetína. Shromáždění proti prolomení limitů, které se v Horním Jiřetíně konalo ve středu se zúčastnilo podle odhadů policie zhruba 250 lidí.

Čas vypršel

Mládek také uvedl, že čas správného rozhodnutí ve správný čas v případě těžebních limitů již vypršel. „Předchozí vlády nenašly dost odvahy zaujmout k úpravě územních limitů těžby hnědého uhlí jasný postoj. Jako ministr průmyslu ale vidím, že s rozhodnutím není možné otálet,“ dodal.

O úpravě limitů má v pondělí 2.února jednat tripartita, na vládu má Mládek materiál v rámci nové Surovinové politiky předložit do konce března.

Autoři: ,