Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mládek: S kritikou Číny a Ruska musíme brzdit, jinak přijdeme o tisíce míst

Ekonomika

  12:05aktualizováno  14:11
PRAHA - Český vývoz by se měl více zaměřovat na Rusko a Čínu, uvedl stínový ministr sociálních demokratů Jan Mládek na konferenci Zlatá koruna. Představitelé státu by se podle něj měli vyhnout přehnané kritice kvality demokracie a lidských práv v těchto zemích, protože tím Česko připravují o desetitisíce pracovních míst.

Jan Mládek (ČSSD). foto: ČTK

"My bychom rozhodně neměli být nějací advokáti autoritativních režimů, na straně druhé je třeba přijmout, že to jsou velké, důležité země a takový ti exhibicionisté, kteří si hrají na představitele supervelmocí, připravují naší zemi o desetitisíce pracovních míst," prohlásil Mládek.

Jako dva příklady uvedl "řešení" teritoriální integrity Číny a neustálé vyhodnocování kvality demokracie v Rusku, u něhož prý po posledních letech českého vývoje obdivuje tu "drzost", protože "bychom možná měli začít sami u sebe".

ČTĚTE TAKÉ:

Souhlas s Mládkem v zásadě vyjádřil i úřadující předseda ODS Martin Kuba, podle něhož má zahraniční politika zásadní dopad na ekonomiku. Uvědomují si to podle něj i velké mocnosti, které také musí uzpůsobovat svou diplomacii ekonomickým zájmům

Naopak předseda zelených Ondřej Liška vyjádřil přesvědčení, že české principiální postoje k Číně a Rusku neměly žádný vliv na vzájemné investice, které rostly.

Anketa

Mělo by se Česko zdržet kritiky Ruska a Číny.

Ano – škodí to našim podnikům 224
Ne – je potřeba hájit lidská práva 701
Nevím – neumím posoudit 3

Proti zobchodování otázky lidských práv se ostře postavil také exministr financí první místopředseda Miroslav Kalousek. "Export je důležitý, ale neplatí se za něj lidským životem. Za svobodu se životem bohužel někdy platí," uvedl první místopředseda TOP 09.

I Nečas mluvil o "dalajlamismu"

Kvůli stejnému tématu se loni na politické scéně strhla prudká výměna názorů, když tehdejší premiér Petr Nečas (ODS) varoval před "módními politickými projevy", jako podporou tibetskému duchovnímu vůdci dalajlamovi či ruským aktivistkám Pussy Riot, které podle něj mohou ohrozit tuzemský export.

ČTĚTE TAKÉ:

Na Nečase tehdy tvrdě reagoval zejména tehdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09), jehož prý premiérova slova zděsila. Vadilo mu, že ministerský předseda mohl "takto sklonit hlavu před zeměmi, o kterých všichni víme, že potlačují lidská práva," poznamenal s tím, že Nečas ve vyjádření o Tibetu převzal čínskou propagandu.

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat