Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Na nejdražší parcele v centru Prahy vyroste obří hotel. Podívejte se

Ekonomika

  7:00
PRAHA - V poslední proluce ve středu pražské památkové rezervace se brzy začne stavět hotel. Na pozemku na rohu Národní třídy a Mikulandské ulice se ale nejprve uskuteční rozsáhlý archeologický průzkum, který začne po podpisu dohody mezi archeology a investorem.

Vizualizace hotelu na rohu Národní třídy a Mikulandské ulice v Praze. foto: Znamení čtyř, Hinton

"Předběžně zahájení záchranného výzkumu odhaduji na jarní měsíce tohoto roku, tedy duben až červen, výzkum by mohl trvat přibližně sedm měsíců," sdělil vedoucí pražských archeologů z Národního památkového ústavu Jaroslav Podliska.

Vzhledem k výsledkům předběžného průzkumu z loňského podzimu i výzkumu z roku 2007 očekávají odborníci významné nálezy. Na pozemku se nyní provádějí přípravy, podle zástupce stavební firmy se dokončuje bourání těch částí budov, které byly v projektu určeny k demolici.

V současnosti je v proluce parkoviště a nehezké prostředí zkrášluje obrovské graffiti.

Pozemek v roce 2005 prodal magistrát zřejmě za rekordní cenu 234 700 korun za metr čtvereční, celkem za téměř 184 milionů korun. Majitel parcely vlastní i sousední památkově chráněný barokní palác a do stavby podle projektu ateliéru Znamení čtyř plánuje investovat miliardu korun.

Architekt Martin Tycar se domnívá, že investor pravděpodobně nebude měnit podobu projektu, který ateliér navrhl v roce 2008. "Stavební povolení bylo vydáno na tento projekt, pokud by v něm byly nějaké změny, museli bychom je řešit," uvedl.

Vizualizace interiéru.

Pohled do Mikulandské ulice.

Společnost Dittrich, která pozemek od města koupila, nenašla pro stavbu investora. Barokní palác i s prolukou využívanou jako parkoviště byly zastaveny ve prospěch PPF banky, loni šly do dražby s vyvolávací cenou 227,5 milionu korun.

Do projektu před časem vstoupil nový investor Petr Němec, někdejší zakladatel farmaceutické společnosti PharmaSwiss. Jeho zástupce Mirek Deneš uvedl, že investor nyní jedná s několika hotelovými řetězci, které by mohly hotel po jeho dokončení provozovat.

PODÍVEJTE SE:

Projekt už má několik let stavební povolení, tedy i souhlas pražských památkářů. Kritizoval ho Klub za starou Prahu. Podle něj je průčelí do Národní třídy objemově předimenzované a architektonicky nepříliš invenční a stavba si vyžádá "brutální zásah" do struktury Schönkirchovského paláce, který s prolukou sousedí.

V Národním památkovém ústavu se o podobě stavby diskutuje od roku 2002. "Diskuse nebyla vedena zásadně konfrontačním stylem. Zmíněný pozemek je stavební parcela a nikdy nebyla ze strany památkové péče zpochybňována legitimita jeho zastavění," míni Ondřej Šefců z NPÚ.

PODÍVEJTE SE:

Podstatnější výhrady památkáři měli k rozsahu demolic v zadních traktech domu v Mikulandské, část požadavků podle něj investor respektoval. Cenný historický objekt středověkého původu byl podle NPÚ poškozen novodobými zásahy na uliční fasádě, dvorním křídle i v interiérech.

Rekonstrukce má podle NPÚ tyto změny v barokní podobě domu napravit, projekt zachová i původní urbanistický koncept včetně otevřeného prostoru dvora.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autoři: ,

20 z vás otestovalo produkty ECO by Naty. Jak testování dopadlo?
20 z vás otestovalo produkty ECO by Naty. Jak testování dopadlo?

ECO by Naty je značka založena na jednoduchém, avšak silném závazku – poskytovat inovativní a ekologicky šetrné produkty, které chrání nejen zdraví...