Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česká Wikipedie se vypnula na protest proti změně autorského práva. V mobilní aplikaci však funguje

Média

  8:46aktualizováno  14:40
Praha - Česká Wikipedie je ve čtvrtek vypnuta na protest proti chystané celoevropské reformě autorského práva. Zástupci Wikipedie chystané změny považují za velmi závažné, a proto od půlnoci encyklopedii poprvé na den vypnuli. Funkční ve čtvrtek není ani německá, slovenská a dánská mutace Wikipedie, řekl předseda spolku Wikimedia Česká republika Vojtěch Dostál.

V Rusku plánují vytvořit vlastní internetovou encyklopedii „Wikipedia“ foto: Wikipedia.comReprofoto

Anglická, francouzská, španělská či polská mutace Wikipedie jsou bez problémů dostupné. Estonská verze je rovněž přístupná, jen logo portálu v podobě zeměkoule složené z dílků puzzle je umístěno na náhrobku s nápisem Svobodný internet.

K akci se přidaly i jiné velké servery, například platforma pro živé vysílání twitch či pornografický portál PornHub zobrazují protestní upozornění. Sociální síť reddit při pokusu o vložení příspěvku oznamuje, že to není možné, dokud uživatel nedoloží příslušná autorská práva. V textu ale uvádí, že je to jen legrace, ale že v případě schválení reformy to už legrace nebude.

Česká Wikipedie ve čtvrtek nepoběží. Editoři protestují proti evropské změně autorského práva

Přes vypnutí služby v internetových prohlížečích však služba ve čtvrtek ráno nadále fungovala přes mobilní aplikaci.

Nově pojatá ochrana autorských práv se nemá dotknout přímo Wikipedie. Podle editorů ale výrazně omezí dostupnost zdrojů, ze kterých čerpají, a bude tak složitější, zajistit kvalitu obsahu encyklopedie.

Podle pravidel, na kterých se shodli zástupci zemí EU a Evropského parlamentu, budou online platformy typu Google nebo Facebook potřebovat licenci na autorsky chráněná díla, která uživatelé nahrají. Směrnice má též zajistit nárok autorů či interpretů na podíl z licencování či převodu jejich práv. 

Nadále bude možné šířit chráněná díla za účelem citací, kritiky, karikatury či parodie. Opatření se nemá dotknout nekomerčních internetových encyklopedií, jako je Wikipedie, vyloučeny jsou také otevřené softwarové platformy jako třeba GitHub.

Wikipedie je podle právníka Taylor Wessing ČR Martina Loučky z dosahu projednávané směrnice vyňata, stejně jako další otevřené encyklopedie a některé komunitní úložiště. „Wikipedii samotné tedy přímá rizika nehrozí, byť je její obsah vytvářen samotnými uživateli, a ti na ni potenciálně mohou nahrát obsah bez příslušných práv. Na druhou stranu přispěvatelé Wikipedie sami při své činnosti čerpají obsah z dalších zdrojů, které tímto již ovlivněny být mohou. Hrozí tedy, že bude ztížena možnost wikipedistů vyhledávat a čerpat informace a materiály online, čímž může utrpět i množství a kvalita obsahu na Wikipedii samotné. Využívanost Wikipedie a množství a kvalita jejího obsahu jsou přitom spojené nádoby. Striktně vzato se však právní režim Wikipedie na základě projednávané směrnice nezmění,“ podotkl Loučka.

Italská Wikipedie zablokovala svůj obsah na protest proti nové směrnici o autorském právu

„Prvotně protestujeme proti té směrnici jako celku a bojíme se o osud internetu,“ řekl Dostál. „Na internetu, kde budou platit tato pravidla, se budou daleko hůře sdílet informace, a to je pro wikipedisty důležité. Neustále se snaží dohledávat různé zdroje, a pokud jich bude méně, tak to bude problém,“ uvedl.

„Víme, že to je pro čtenáře nepříjemné, ale něco mnohem horšího může být realitou v případě, že uvedená směrnice bude v předložené podobě schválena a začne platit,“ dodal Dostál.

Vydavatelé tisku i autoři směrnici označují za krok, který povede ke spravedlivému odměňování tvůrců obsahu na internetu. Internetové firmy, které jejich tvorbu přebírají, se s nimi dosud o reklamní příjmy nemusely dělit.

Čína chystá vlastní Wikipedii. O poznání méně svobodnou

Evropský parlament bude o reformě autorského práva hlasovat na přelomu března a dubna. Pokud europoslanci směrnici schválí, bude běžet dvouletá lhůta, během které budou členské státy muset přijmout vlastní podrobnou úpravu.

Autoři: ,