Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Nákupy v Německu se stále vyplatí, zato v Polsku už méně. Může za to návrat DPH, ceny paliv i kurz koruny


Německý supermarket Aldi | foto: ČTK

Premium
Češi si v uplynulých dekádách zvykli nakupovat řadu potravin v zahraničí, situace se nyní ale mění zejména u polských obchodů.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Poláci totiž ve snaze zpomalit růst inflace od 1. února 2022 zrušili daň z přidané hodnoty u základních potravin, jako jsou chléb, maso, zelenina nebo mléčné výrobky. Stejně jako bylo omezené časové období, v němž snížili daně na pohonných hmotách nebo energiích. Letos v dubnu se DPH u těchto potravin vrátila ke své původní, pětiprocentní úrovni.

Polští vládní představitelé tento krok zdůvodnili klesající meziroční inflací, která se tam v únoru pohybovala pod třemi procenty (ještě loni v únoru činila 18,4 procenta), letos v dubnu klesla na 2,4 procenta a i přes dubnové zvýšení DPH se v květnu zvedla pouze o desetinu.

Polský statistický úřad přitom uvedl, že jen za minulý rok stát kvůli zrušené DPH na základní potraviny přišel asi o jedenáct miliard zlotých, tedy podle aktuálního kurzu takřka o 64 miliard korun.

Polsko letos podle (loni v létě) schváleného rozpočtu plánovalo vybrat na DPH 312,6 miliardy zlotých, částka tak měla ještě před známým termínem daňové změny stoupnout oproti roku 2023 zhruba o pětinu.

Zatím se ale zdá, že k výraznému zdražení potravin v Polsku nedošlo, velké supermarketové řetězce jako Biedronka nebo Lidl totiž ještě se zrušením nulové DPH oznámily, že daňové znovuzatížení ukrojí ze svých marží, nikoliv z peněženek zákazníků. Zda tomu tak bude i v letních měsících nebo na podzim, se ještě uvidí.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se