Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Smutný konec slavné návrhářky: jde do vězení za pašování krokodýlích kabelek

Kolumbijská módní návrhářka Nancy Gonzalezová při vydání na mezinárodním letišti El Dorado v Bogotě loni v srpnu (31. srpna 2023) foto: Profimedia.cz

Módní návrhářka Nancy Gonzalezová, jejíž doplňky nosila zpěvačka Britney Spears a také například herci ze seriálu Sex ve městě, se v pondělí u soudu v Miami přiznala k pašování krokodýlích kabelek z rodné Kolumbie do USA. Půjde na 18 měsíců do vězení, informovala agentura AP. Gonzalezová byla zatčena před dvěma lety po odhalení sítě kurýrů, kteří kabelky dováželi na módní akce do New Yorku.
  20:46

Policie zatkla 71letou Nancy Gonzalezovou v roce 2022 v kolumbijském Cali a později ji vydala do USA za mnohaletou kriminální činnost. Především šlo o najímání kurýrů, kteří s jejími kabelkami létali komerčními lety a poté je dodávali do luxusních showroomů a na módní akce v New Yorku – to vše v rozporu s americkými předpisy.

Kůže na kabelky pocházela z živočichů, které ochraňuje Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucími rostlinami (CITES). Gonzalezová k převážení kůže z kajmanů a krajt nedostala povolení.

Podle výpovědí spoluobžalovaných a bývalých zaměstnanců Gonzalezová, popisovaná jako mikromanažerka, před důležitými módními událostmi nabírala až 40 cestujících, aby každý z nich propašoval čtyři značkové kabelky. Tímto způsobem podle odhadů prokurátorů pašovala zboží, které jí v USA vyneslo až dva miliony dolarů.

Ze dna na vrchol a zase zpátky

Právníci slavné návrhářky usilovali o shovívavost a popisovali její cestu, kdy se z rozvedené svobodné matky dvou dětí, která navrhovala na domácím šicím stroji v Cali opasky pro přátele, stala módní ikona, která předčila značky jako Dior, Prada nebo Gucci.

„Byla odhodlána ukázat svým dětem a světu, že ženy, včetně těch z menšin, jako byla ona sama, mohou úspěšně plnit své sny a stát se finančně nezávislými,“ napsali v memorandu před pondělním slyšením. „Navzdory všem předpokladům dokázala tato drobná, ale mocná žena vytvořit vůbec první luxusní, špičkovou módní společnost ze země třetího světa,“ dodali právníci.

Advokáti uvedli, že návrhářka za své zločiny již draze zaplatila. Kolumbijská společnost, kterou vybudovala a která kdysi zaměstnávala 300 lidí, z nichž většina byly ženy, vyhlásila bankrot a po jejím zatčení přestala fungovat. Také tvrdili, že pouze jedno procento zboží, které do USA dovezla, nemělo řádné povolení a jednalo se o vzorky pro newyorský týden módy a další akce.

Gonzalezová před vynesením rozsudku v projevu k soudu uvedla, že hluboce lituje toho, že pečlivě nedodržovala americké zákony a že jejím jediným přáním je ještě jednou obejmout svou 103letou matku.

„Z celého srdce se omlouvám Spojeným státům americkým. Nikdy jsem neměla v úmyslu urazit zemi, které jsem tak vděčná,“ řekla. „Pod tlakem jsem udělala špatná rozhodnutí.“

Prokurátoři oponovali, že Gonzalezová nabyla velké bohatství a udržovala opulentní životní styl, což kontrastovalo s najímáním kurýrů, kteří pašovali zboží do Spojených států. Kurýři byli instruováni, aby v případě dotazů celníků tvrdili, že jde o dárky pro jejich příbuzné.

„Její poslání se změnilo ve výchovu zločinců,“ řekla prokurátorka. „Snažila se přepsat zákon pro své potřeby,“ dodala.

Od proslulé návrhářky si kabelky koupily i Salma Hayek, Britney Spears a Victoria Beckham. Její móda byla v roce 2008 k vidění na výstavě v Metropolitním muzeu umění v New Yorku.

Autoři: ,