Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nebezpečné žebříky? Z testů vyšel inspekci dobře pouze jediný

Evropa

  15:20
PRAHA - Ze čtyř testovaných teleskopických a kloubových žebříků na českém trhu vyhověl standardům bezpečnosti jen jeden. Celkem provedla Česká obchodní inspekce (ČOI) v rámci mezinárodní akce 41 kontrol a odebrala k laboratorním zkouškám čtyři modely žebříků.

Žebřík. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

„Kontrolovaným subjektům byla uložena opatření k nápravě a situaci na trhu s těmito výrobky budeme nadále sledovat,“ uvedl ústřední ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

Laboratorní zkoušky odebraných vzorků měly obsáhnout zejména situace, při nichž se nejčastěji uživatelé žebříků zraňují. Ve všech požadavcích vyhověl na českém trhu pouze žebřík výrobce Alve Forte 4410. 

Nafta říznutá benzinem. Kontroly zakázaly prodej 9 tisíc litrů paliva

Dva žebříky byly pro nedostatečnou stabilitu, pevnost a funkční závady nahlášeny do systému RAPEX, tedy rychlého výstražného informačního systému Evropské unie o nebezpečných výrobcích.

V rámci akce bylo dozorovými orgány účastnících se států zkontrolováno celkem 66 modelů multifunkčních kloubových a teleskopických žebříků, z nichž bylo vytipováno 18 různých modelů k testování a ověření bezpečnosti v akreditované laboratoři.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat