Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nechcete neomezený tarif? Máte smůlu, Telefónica vám ho vnutí

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Největší český operátor, společnost Telefónica, výrazně zjednoduší svou cenovou nabídku. Jeho zákazníci si už budou moci vybrat jen mezi třemi tarify za neomezené volání. Nová nabídka cen má ale jeden háček: za neomezené volání mají v budoucnu platit i ti, kteří ho dosud nepotřebovali.
Telefonování. (Ilustrační foto.)

Telefonování. (Ilustrační foto.) foto: Shutterstock

Jeden ze tří tzv. Free tarifů využívá přes půl milionu zákazníků Telefóniky. Další desítky tisíc lidí, kteří mají jiný tarif, dostanou v těchto dnech od operátora dopis s informací, že zhruba do měsíce jim O2 dosud využívaný paušál změní.

Zákazníci buď mohou do 30 dnů bez pokuty odstoupit od smlouvy, nebo za volání zaplatit 249, 499 nebo 749 korun. I v případě, že dosud platili méně. „Zákazníky, kterých se změna tarifu týká, podrobně informujeme v posledním pravidelném vyúčtování,“ potvrdil LN Ctibor Jappel z tiskového oddělení Telefóniky.

Pojistka proti útěku?

Podle operátora je důvod rušení starých paušálů jednoduchý. „Cílem naší společnosti je mít přehlednou nabídku tarifů,“ vysvětluje Jappel. A jak Telefónica pozná, který tarif je pro jejich klienta nejvýhodnější?

Anketa

Využíváte neomezený tarif?

Ano 169
Ne – stávající mi vyhovuje 152
Ne – nemám o něj ani zájem 521
Mám předplacenou kartu 238

Jednoduše propočítá faktury svých zákazníků za posledních šest měsíců. „U každého zákazníka jsme analyzovali jeho chování za poslední půlrok a na základě toho pro něj vybíráme ten nejvhodnější tarif z nabídky řady Free,“ vysvětluje Jappel.

Podle odborníků jsou ale důvody jiné. Ke změně tarifů nevede Telefóniku touha zjednodušit ceník, ale snaha pojistit si i ty klienty, u kterých hrozí, že by mohli přejít k lacinější konkurenci.

ČTĚTE TAKÉ:

„Virtuální operátoři lákají na výhodné volání zákazníky, kteří utrácí málo. A Telefónica má strach, že by o takovou skupinu klientů mohla přijít. Proto se jim snaží vnutit vlastní paušály ještě předtím, než se nechají zlákat výhodnější nabídkou,“ vysvětluje nezávislý odborník na telekomunikační trh Jiří Peterka.

Kromě Telefóniky nabízí neomezené tarify i zbylí dva operátoři. Rušení starých paušálů a převedení zákazníků na ty neomezené ale neplánují.

Odejít můžete i se zvýhodněným telefon

Podle expertů z branže má největší český operátor na změnu tarifu ze zákona právo právě s podmínkou, že zákazníci mohou do 30 dní odstoupit bez sankce od smlouvy.

Problém by ale mohli mít ti klienti, kteří jsou u operátora vázáni nějakou výhodou nebo třeba zvýhodněným telefonem. I v takovém případě ale mohou podle Telefóniky beztrestně odejít.

„Každý zákazník má navíc možnost si nový tarif změnit na jakýkoli jiný tarif z řady Free, a to zcela zdarma a bez sankce. Navíc kdykoli po změně může vždy jednou měsíčně provést další změnu na libovolný tarif z řady Free, a to také zdarma,“ vysvětluje Ctibor Jappel z tiskového oddělení operátora.

Rozdáváme kapky pro spokojená bříška ZDARMA
Rozdáváme kapky pro spokojená bříška ZDARMA

Hledáme 40 maminek, které s námi otestují probiotické kapky Kendamil. Tyto kapky jsou speciálně navrženy pro péči o střevní mikroflóru vašich...