Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Necyklopedii vyřadili z Křišťálové lupy. Kvůli rasismu

Média

  11:00
PRAHA - Organizátoři nejznámější internetové ankety v Česku Křišťálová lupa se na podnět sdružení Romea rozhodli z finále soutěže vyřadit satirický web Necyklopedie. Portál parodující otevřenou encyklopedii Wikipedia je pobouřil především hesly týkajících se Romů.

Necyklopedie. foto: Necyklopedie.

Romee vadila vysvětlení čtyř hesel na Necyklopedii: Romové, Homosexualita, Gay a Stát Izrael. Cituje například dvě pasáže z hesla Romové: "Možná hledáte: Prase obecné, Michael Kocáb, Džamila Stehlíková, či Jiří Čunek... Na první pohled vypadají Romové skoro jako lidé, ale především u romských samic je velký rozdíl ve vnitřní anatomii. Romské samice mají, stejně jako ramlice, dvě dělohy a mohou tak paralelně vynosit dva vrhy mláďat v průběhu 5 měsíců (na rozdíl od lidí, kde celý cyklus trvá 9 měsíců). Vrh většinou čítá cca 5–7 romských mláďat a většině se podaří přežít."

ČTĚTE VÍCE O ANKETĚ:

A pořadatel Křišťálové lupy dal aktivistům zapravdu “...domníváme se, že obsah některých hesel, především týkající se romské tematiky, nelze obhájit ani vysokou mírou nadsázky. Některé konkrétní formulace překračují hranici, kterou jsme ochotni akceptovat a zaštiťovat účastí ve finále naší ankety,“ vysvětlil výkonný ředitel společnosti Internet Info Ján Šimkanič důvod, proč stránky nechal vyřadit z kategorie Zájmové weby.

Zástupci Necyklopedie si z vyřazení příliš nedělají, s pořadateli soutěže prý o vyřazení dvakrát hodinu přátelsky debatovali. “Lupa se ocitla mezi dvěma ohni, buď bude stranit "rasistům" nebo bude "postrádat smysl pro humor". Rozhodla se pro druhou možnost, a Necyklopedii vyřadila. Je to právo pořadatelů a Necyklopedie a její správci ho plně respektují,“ reagovali v prohlášení.

Křišťálová lupa na základě hlasů veřejnosti každoročně oceňuje nejzajímavější internetové projekty, do finále šestého ročníku se dostal i server Lidovky.cz.

Co se lze dočíst na Necyklopedii (6.10. 2011, 14:31)

  • Romové (zkomolenina výrazu cikáni) jsou fiktivní národ chaoticky rozmístěný takřka po celé Evropě
  • Gay: Počet gayů je přímo úměrný velikosti hrozby společnosti.
Autor:

Karban a Karban, s.r.o.
Řidič/ka dodávky/skladník

Karban a Karban, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 36 500 - 40 000 Kč