Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nejčtenější články roku 2009: Soumrak eura a Rathův Hitler

Ekonomika

  17:08
PRAHA - Rok 2009 byl ve znamení krize. Ať už se české ekonomiky dotkla jakkoliv, byznys sekce našeho serveru si stěžovat nemůže. Růst čtenosti byl po celý rok naprosto bezprecedentní. Čtenáři si rychle zvykli, že na lidovkách najdou nejrychlejší a nejsrozumitelnější ekonomické zpravodajství a pravidelně se k nám vracejí. Za vaši přízeň vám děkujeme a přejeme vám úspěšný nový rok.

A jaké byly nejčtenější byznys články roku 2009?

Zlatou příčku nejčtenějšího článku obsadil pozoruhodný text o profesoru Martinu Feldsteinovi, který je přesvědčen, že některé země se budou muset vzdát eura a vrátit se ke své měně.

David RathPomyslné stříbro za rok 2009 získala jiná svérázná osobnost a to středočeský hejtman a poslanec David Rath. Ten se v rozhovoru pro Lidové noviny rozpovídal o své obdivu k Adolfu Hitlerovi, jehož řešení hospodářské krize uvrhlo svět do největšího krveprolití v lidských dějinách. Inu, kdo si to nepřečte, neuvěří.
Rath pro LN: Jak řešil Hitler krizi? Začal zbrojit

Na rozdíl od tankových divizí používá inkaso skoro každý, a proto není divu, že článek o tom, jaké změny pro nás přichystala novela zákona o platebním styku, získal v uplynulém roce příčku bronzovou.
Platíte inkasem? Pozor na nová pravidla od listopadu

Já na bráchu, brácha na mě...
...by mohlo být motto následujících tří příček, které jsou oslavou hluboce zakořeněného klientelismu:
 

Za padesát let se nestalo, že by z Bruselu někdo vynesl informace, tvrdil v rozhovoru pro LN Jonathan Todt, mluvčí eurokomisařky pro hospodářskou soutěž, v souvislosti s razií ve společnostech ČEZ. Za svůj nelíčený úžas nad tradiční českou soudržností vůči vnějšímu nepříteli si u našich čtenářů vysloužil čtvrtou příčku v celoročním žebříčku čtenosti.
Evropská komise o Češích: Za 50 let se nám nic takového nestalo

Letadla ČSADovést české národní aerolinie na pokraj krachu dovede kromě volebního mága ČSSD Jaroslava Tvrdíka už jen málokdo. Téměř úspěšně se o to pokusili manažeři pod vedením Radomíra Lašáka, kteří za to byli přičiněním Tvrdíkova soukmenovce Sobotky po zásluze odměněni. 120 miliony.
Sobotka dal manažerům ČSA 120 milionů. Janota zuří

Nejméně polovina ze 30 velkých dopravních staveb v Česku se staví zbytečně. Alespoň podle studie, kterou zadali společně čeští a evropští úředníci, a která proslulou betonovou lobby rozhodně nepotěšila.
Polovina silnic se v Česku staví zbytečně. Evropa si dotace rozmyslí

U dálnic, ale ještě chvíli zůstaneme. Nový úsek D1 spojil Prahu s Kroměříží. Šest kilometrů za dvě miliardy. Tato veskrze pozitivní zpráva obsadila v našem řebříčku čtenosti sedmé místo. Co na tom, že se neskutečně drahý úsek dálnice klikatí nenáročnou moravskou rovinou. Podloží bylo přece nepevné...

Dubajská krize byla pro ekonomy překvapením. Ještě větší však představoval škodolibý čtenářský zájem o ní. Sérii velice čtených článků o pádu pyšného impéria vede ten o osamělém mrakodrapu.
Nejvyšší mrakodrap světa se ve zkroušené Dubaji otevře až v lednu

Nesmrtelnost je smutná, nezničitelnost zničující. Alespoň tedy pro výrobce oblíbené plastové obuvi Crocs.
Crocsy zahltily trh nezničitelnými botami. A už je nikdo nechce

Desítku nejčtenějších byznys článků uplynulého roku uzavírá malé varování. Dočteme se v něm co se také může stát, když bdělá stráž zaváhá a středoevropskou metropoli zaplaví milí hosté z východu.
Ruzyně selhala: Rusové pronikli do Schengenského prostoru

A co další příčky? Zde je jejich přehled:

Autor: