Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nejkrásnějším nádražím v Česku je letos Choceň. Podívejte se na finalisty

Ekonomika

  11:54
PRAHA - Vítězem letošního ročníku soutěže o nejkrásnější nádraží v České republice se stala stanice Choceň, která leží v Pardubickém kraji na hlavní trati z Prahy do České Třebové. V Senátu to dnes oznámili pořadatelé z občanského sdružení Asociace Entente Florale - Souznění.

Nádraží Choceň foto: www.aefcz.org

Vítěz vzešel z deseti finalistů na základě hlasování veřejnosti, nádraží Choceň získalo přes 900 hlasů z celkových 3500. Lidé podle pořadatelů ocenili zdařilou rekonstrukci výpravní budovy v Chocni, která si i po modernizaci v letech 2003 až 2005 zachovala novorenesanční vzhled z konce 70. let 19. století. V létě je navíc budova vyzdobena květinami.

"Cílem je ocenit dobrou práci lidí, kterým na jejich nádraží či stanici
opravdu záleží, ty ostatní motivovat k zodpovědnějšímu přístupu a jistě nikoli na posledním místě napomoci ke zvýšení zájmu veřejnosti o cestování vlakem," uvedl vedoucí projektu Pavel Bureš.

Čtěte více:

Náměstek generálního ředitele Českých drah Milan Macenauer uvedl, že v jeho gesci je 991 nádraží z celkového počtu zhruba 2500 nádraží a zastávek v Česku. Přiznal, že do obnovy nádraží se zatím dávalo "žalostně málo peněz".

"Dneska máme jen sto nádraží v jakési kondici, která odpovídá současným požadavkům," uvedl Macenauer. Ostatní pro svou obnovu požadují celkem asi 15 miliard korun, dráhy mají zhruba 600 milionů korun ročně, aktuálně je v rekonstrukci třicítka nádraží.

Nádraží Kopidlno

Do finále soutěže se z 35 přihlášených dostaly vedle Chocně také stanice Červenka na Olomoucku, Dobrovice u Mladé Boleslavi, zaznamenaná v povídce Bohumila Hrabala Ostře sledované vlaky, dále Hodice mezi Jihlavou a Telčí, Kopidlno u Jičína, Osek - město u Litvínova, Roztoky u Prahy, Jindřichův Hradec, lidovými ornamenty zdobená budova nádraží ve Strážnice na jižní Moravě a Železná Ruda - Alžbětín, kde budovu nádraží protíná česko-německá státní hranice.

Ředitelka asociace Drahomíra Kolmanová prozradila, že během soutěže dlouho byla jasným favoritem na vítěze červenobílá budova jindřichohradeckého nádraží.

V České republice je přibližně 2500 stanic a nádraží.

Občanské sdružení Asociace Entente Florale - Souznění pořádá soutěž od roku 2007, se sdružením spolupracují například organizace Plzeňská dráha, České dráhy, Jindřichohradecké místní dráhy, Správa železniční dopravní cesty nebo Posázavský Pacifik. Minulé ročníky soutěže o nejkrásnější nádraží vyhrály Ostroměř u Hořic, Trutnov a Zahrádky u České Lípy. Choceň se mezi finalisty dostala už loni, přednost ale dostaly Zahrádky.

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...