Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nejzajímavější byznys: rybička za 150 tisíc i výroba vzducholodí

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Podnikání v Česku není jen Škoda Auto nebo ČEZ. Lidovky.cz vám pravidelně přináší seriál LN Byznys žije, vydali jsme už bezmála třicet dílů. Připomeňte si ty nejzajímavější příběhy.

Výrobce tradičních nožů rybička, společnost Mikov v Mikulášovicích na Děčínsku, se poprvé potýká s plagiátorstvím svých výrobků. Minimálně jeden obchod nabízel falzifikát nožíku, který je populární už několik generací. Na snímku z 26. listopadu je vlevo originál rybičky značky Mikov, vzadu vpravo plagiát. foto: ČTK

Češi staví vzducholodě. Jako jediní v Evropě.

Filip Kobrzek

Pražská firma AirshipClub.com našla díru na trhu. Soustředí se na vědecká pozorování a výzkumy. Má čtyři zaměstnance a obrat kolem tří milionů korun. Je jediná v Evropě, která něco takového dokáže, zájemců ze strany vědců či těžařských firem přitom rychle přibývá.

„Zájem jde určitě nahoru, tento rok pro nás bude asi jeden z nejúspěšnějších,“ říká Filip Kobrzek, jeden ze zakladatelů společnosti AirshipClub.com.

Pražská firma, která vznikla v roce 2004, dokázala najít díru na trhu a prakticky nemá konkurenci nikde v Evropě – staví malé bezpilotní vzducholodě, jež ale unesou nejrůznější zařízení o váze až 20 kilogramů.

Celý příběh si přečtěte zde.

Výrobce tradičních nožů rybička, společnost Mikov v Mikulášovicích na Děčínsku,...
Kdo přišel na nápad vytvořit střenku ve tvaru šupinaté rybky, to se dnes už...
„Říkáme jí investiční rybička. Jednak proto, že název zlatá jsme již použili...
Nožík „rybička“, nezbytná součást výbavy každého kluka. Na rozdíl od vaší...

Pamatujete na „rybičku“? Exkluzivní model stojí přes 150 tisíc

Kapesní nožík za 168 tisíc korun? Když prohrabete staré šuplíky, určitě podobný najdete. Nožík „rybička“, nezbytná součást výbavy každého kluka. Na rozdíl od vaší zrezivělé rybičky je ta nová z osmnáctikarátového zlata s čepelí z damascenské oceli a s českým granátem zasazeným v oku.

„Říkáme jí investiční rybička. Jednak proto, že název zlatá jsme již použili pro nožík, který je pozlacený. A hlavně proto, že zlato je vždy dobrá investice,“ vysvětluje Miloš Pařík, generální ředitel společnosti Mikov, která deset „investičních“ rybiček vyrobila.

Nápad provozního ředitele Františka Štrauba, inspirovaného snem o zlaté rybce, která plní přání, je úspěšný – čtyři zlaté investiční rybičky jsou už prodané.

Celý příběh si přečtěte zde.

’Automobilka’ z Divišova vyrábí víc než Škodovka

Firma Abrex z Divišova vyrábí modely aut.

Firma Abrex už 16 let vyrábí modely autíček. Dodávat bude možná i díly pro skutečná auta. Jedním z jejích zakladatelů je Radek Bukovský, kterého k jeho povolání přivedla sběratelská vášeň i sen vlastnit model Škodovky 120.

S nadsázkou se říká, že největším výrobcem pneumatik na světě je společnost Lego; její továrny je bez přestávky chrlí více než 50 let v kuse.

Pokud tedy lze počítat hračky jako výrobu skutečných dílů, pak v obci Divišov u Benešova ve středních Čechách sídlí nepříliš známá česká „automobilka“ Abrex, která se přitom objemem produkce vyrovná největším hráčům na trhu.

Celý příběh si přečtěte zde.

Levné letenky? Projekt pro baťůžkáře používají po celém světě

Oliver Dlouhý se od mládí zajímá o byznys a technologie. Rozjel několik...

Oliver Dlouhý oplývá energií a velmi rád se po hlavě vrhá do nejrůznějších výzev. Až projekt alternativního internetového vyhledávače letenek Skypicker ho ale opravdu pohltil. A vyplatilo se, používají ho po celém světě.

Dlouhý s nadšením postupně začal studovat čtyři různé vysoké školy, žádnou z nich ale nedokončil. Zlákal ho totiž svět byznysu – hlavně toho internetového. Na webu rozjel několik úspěšných služeb, ale přesto ho stále lákalo něco nového.

Až u Skypickeru – alternativního vyhledávače levných letenek s jedinečnými funkcemi – má pocit, že je to byznysové dítě, které chce vypiplat k dokonalosti. K jeho vzniku ho koneckonců inspirovala vlastní potřeba.

Celý příběh si přečtěte zde.

Všichni se jim smáli. Dnes jejich kafe pije celé Česko

Šest kaváren provozuje CrossCafe v Praze, osm poboček má v Plzni a právě...

Když v roce 2007 otevřela firma CrossCafe první ze sítě svých kaváren, ostatní se jí smáli. Kafe v papírovém kelímku, které se rozhodla prodávat, prý nikdo pít nebude.

Nyní má plzeňská společnost v Česku čtrnáct poboček a za její kelímkové kafe utratili předloni zákazníci 100 milionů korun.

Píše se rok 1991. Místo - bezejmenná křižovatka v americkém státě Nevada. Vzduch nad silnicí se chvěje horkem a naobzoru jsou vidět obrysy Las Vegas. Vyprahlou bledost krajiny ruší jen malý domek s verandou hned u silnice. Zašlý podnik s červenou cedulí má jméno CrossCafe. Kafe na křižovatce.

Celý příběh si přečtěte zde.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!