Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Stávka zažehnána. Aerolinky Lufthansa se dohodly s odbory na mzdách

ilustrační snímek foto: ČTK

Německé aerolinky Lufthansa a odbory Verdi se dohodly na nových mzdových a pracovních podmínkách pro zhruba 25 tisíc členů pozemního personálu, oznámila letecká společnost společně s odbory po středečním úspěšném závěru jednání. Německo se tak vyhnulo další rozsáhlé stávce, která by dolehla na stovky tisíc cestujících. Problémy kvůli předchozím protestům narušily spojení i s Českou republikou.
  19:53

Nové jednání, které zprostředkovali durynský premiér Bodo Ramelow a někdejší šéf Spolkového úřadu práce Frank-Jürgen Weise, začalo v pondělí. Za konečný termín dosažení dohody byla považován středa, nejdéle však čtvrteční ráno. Právě ve čtvrtek totiž odbory chtěly rozhodnout o vyhlášení další stávky, která by mohla ochromit velikonoční provoz.

„S výsledkem smírčího řízení jsme spokojeni,“ citovala agentura DPA odborového vyjednávače Marvina Reschinského. Spokojenost vyjádřily rovněž aerolinky, které ale poznamenaly, že zvýšení mezd s sebou přinese větší náklady.

Podrobnosti ujednání zveřejní odboráři a letecká společnost ve čtvrtek. Odbory Verdi požadovaly zvýšení mezd o 12,5 procenta, nejméně však o 500 eur (12 600 Kč) měsíčně, a také jednorázový protiinflační bonus 3000 eur (zhruba 75 800 Kč). Lufthansa k bonusu nabízela zvýšení mezd o deset procent.

Předchozí rozhovory, které odbory a aerolinky vedly bez prostředníků, skončily neúspěchem. Najít řešení nepomohlo ani to, že odboráři se snažili zvýšit tlak na Lufthansu sérií výstražných stávek. Problémy kvůli protestu dolehly na stovky tisíc cestujících a zrušeny byly i spoje s Českou republikou.

Autoři: ,