Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Podnikatelská nálada v Německu se zvedá. K optimismu je ale daleko, říká zpráva

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Nálada podnikatelů v Německu se během března citelně zlepšila. Firmy nyní lépe hodnotí současnou situaci, také budoucí očekávání jsou méně pesimistická, ačkoli k optimismu mají ještě daleko. Ve své zprávě to v pátek uvedl mnichovský hospodářský institut Ifo. „Německé hospodářství vidí na obzoru záblesk naděje,“ dodal.
  13:58

Index, který Ifo každý měsíc sestavuje, se tento měsíc dostal na 87,8 bodu z únorových 85,7 bodu. „To nejhorší je pravděpodobně za námi, obraz německého průmyslu by se v nadcházejících měsících měl opět o něco prosvětlit,“ cituje agentura Reuters Michaela Herzuma z Union Investment, investiční společnosti banky DZ Bank. O postupném zlepšování situace hovořil i hlavní ekonom společnosti Commerzbank Jörg Krämer. Ten ale varoval, že konec recese v první polovině roku nelze zaměňovat se skutečným hospodářským vzestupem.

Ve zpracovatelském průmyslu se nálada podle Ifo zlepšila výrazně. „Firmy jsou se současnými obchody znatelně spokojenější. K tomu se výrazně zlepšil ukazatel očekávání. K optimismu mají ale firmy ještě daleko,“ uvedl institut.

Lepší nálada je i v sektoru služeb

V sektoru služeb se nálada rovněž citelně zlepšila. Firmy jsou méně pesimistické s výhledem do budoucna a lépe hodnotí i svou současnou situaci. „Zlepšení jsou patrná především v dopravě, logistice a také v pohostinství,“ uvedl institut. Index podnikatelské nálady posílil také v obchodě, kde se dosud pohyboval na nejnižších hodnotách za poslední dva roky. Výhled na zlepšení situace vidí podle Ifo hlavně maloobchod.

Ekonomika Německa, které je největším hospodářstvím v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky, v loňském roce následkem dopadů globálních krizí klesla o 0,3 procenta. Podala tak nejhorší výkon z velkých světových ekonomik. Letos podle aktualizovaného odhadu vlády vykáže růst pouze o 0,2 procenta. Ještě loni v říjnu vláda čekala na letošek růst o 1,3 procenta.

Růst HDP o 0,2 procenta letos předpovídá také Ifo. Podle tohoto institutu se však ekonomika postupně zotaví a v příštím roce by mohla vykázat růst o 1,5 procenta.

Autoři: ,