Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Stávky na německých letištích pokračují. Odbory svolávají další na úterý

ilustrační snímek foto: ČTK

V neděli vyzval německý odborový svaz pozemní personál největšího leteckého dopravce Lufthansa k další výstražné celodenní stávce. Proběhne v úterý na hlavních letištích Německa, informovala agentura DPA. Odboráři požadují od aerolinek zejména výrazné zvýšení platů v návaznosti na zvýšenou inflaci.
  14:57aktualizováno  17:18

Vzhledem k tomu, že do stávky je povolán veškerý pozemní personál, od údržby až po odbavování cestujících a letadel, bude mít akce podle odborářů nejspíše za následek masivní rušení či zpožďování letů. Při předchozí stávce na začátku měsíce musela Lufthansa zrušit skoro 90 procent původně plánovaných letů, poznamenala agentura AFP.

„Tato nová stávka znovu nepřiměřeně dopadne... na naše klienty,“ reagovala v prohlášení letecká společnost. Uvedla při tom, že pracuje na novém letovém řádu.

Protest začne v úterý ve 4:00 a trvat bude do středy v 7:10 na letištích ve Frankfurtu nad Mohanem, Berlíně, Mnichově, Hamburku, Kolíně nad Rýnem, Düsseldorfu a Stuttgartu.

Stávka ochromila provoz společnosti Lufthansa již minulý týden, dotkla se také spojů s Českem. Odborový svaz chce protesty zvýšit tlak na Lufthansu při vyjednávání o platech pro jejích zhruba 25 000 zaměstnanců z řad pozemního personálu. Zatím poslední jednání mezi odbory a vedením aerolinek v pondělí nevedla k dohodě.

Verdi požaduje pro zaměstnance Lufthansy o 12,5 procenta vyšší mzdy, nejméně však o 500 eur měsíčně (12 500 Kč) po dobu jednoho roku. Kromě toho chce, aby zaměstnanci v celé skupině dostali inflační bonus 3000 eur (asi 75 000 Kč).

Hledáte práci v dopravě nebo v logistice? Najděte ji na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz

1. února 2024

Autoři: ,

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...