Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Stávka personálu Lufthansy ochromila německá letiště, problémy dolehly i na Česko

Stávka pozemního personálu společnosti Lufthansa ochromí provoz na velkých německých letištích, skončit by měla ve středu ráno. (20. února 2024) foto: ČTK

Kvůli stávce pozemního personálu společnosti Lufthansa zrušila velká německá letiště stovky letů, problémy se týkají i spojů s Českou republikou. Ve Frankfurtu nad Mohanem, který je největším letištěm v Německu, protest ochromil provoz. Letiště Berlín Braniborsko (BER) oznámilo, že v úterý neodbaví žádný let společnosti Lufthansa. Samy aerolinky uvedly, že vypravit se podaří jen zhruba deset procent z plánované tisícovky letů. Problémy tak dolehly na více než 100 000 cestujících.
  7:20aktualizováno  15:07

„Prosíme cestující, aby si před cestou na letiště ověřili na webu společnosti Lufthansa status jejich letu,“ uvedlo frankfurtské letiště. Zde se očekává odřeknutí 250 vzletů a přistání. K rušení spojů přistoupila i další velká letiště v Mnichově, Hamburku, Berlíně, Düsseldorfu, Kolíně nad Rýnem/Bonnu a Stuttgartu. Do problémů se ale dostala i další německá letiště. Například letiště v Brémách odřeklo 17 spojů, většinou jde o linky spojující Brémy s Frankfurtem nad Mohanem a Mnichovem.

„Kvůli varovné stávce pozemního personálu společnosti Lufthansa jsou odřeknuty přílety a odlety této společnosti na BER,“ uvedlo berlínské letiště. To varovalo, že cestující musejí počítat s možnými problémy i ve středu dopoledne. Stávka za vyšší mzdy totiž skončí ve středu v 07:10. Ke zvláštnímu času, kdy protest nebude ukončen v celou hodinu, jak to bývá běžné, odbory Verdi uvedly, že to souvisí s noční směnou v nákladní divizi Cargo. Ta končí právě v 07:10.

Letiště Václava Havla v Praze uvedlo, že kvůli stávce byly zrušeny čtyři lety z Frankfurtu, čtyři do Frankfurtu, jeden z Mnichova a jeden do Mnichova.

„Pro cestující je to hořký den,“ uvedl mluvčí aerolinek Lufthansa. Poznamenal, že společnost se snaží, pokud je to možné, najít pro pasažéry náhradní spojení.

Odborový svaz Verdi se novou stávkou, která je v tomto měsíci už druhá, snaží zvýšit tlak před dalším kolem jednání. To začne ve středu. Ačkoli dosavadní kola vyjednávání k dohodě zatím nevedla, odbory věří, že řešení bude dosaženo ještě do konce tohoto týdne. „Dvakrát jsem dokázali, že stávkovat můžeme. Bylo by proto moudré se nyní dohodnout,“ uvedl Marvin Reschinsky, který vyjednávání odborů vede. Při první stávce na začátku února bylo odřeknuto 900 letů.

Odborový svaz Verdi, který ke stávce vyzval, požaduje pro 25.000 zaměstnanců pozemního personálu společnosti Lufthansa zvýšení mezd o 12,5 procenta a jednorázový protiinflační bonus 3000 eur (zhruba 76.500 Kč). Poslední nabídka Lufthansy zahrnovala desetiprocentní zvýšení mezd během 12 měsíců a zmíněný bonus 3000 eur. Německá média poznamenávají, že pozemnímu personálu mzdy za uplynulých 18 měsíců vzrostly v průměru o 11,5 procenta.

Hledáte práci v dopravě nebo v logistice? Vyberte si z aktuální nabídky práce na portálu jobDNES.cz

Autoři: ,