Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

V Německu stojí regionální i městská doprava. Odbory žádají vyšší mzdy

Autobusy stojící v berlínském depu během celostátní stávky, kterou svolal německý odborový svaz Verdi. (2. února 2024) foto: Reuters

Regionální a městskou dopravu po celém Německu zastavila stávka za vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky. Jediným německým regionem, kde doprava funguje bez problémů, je Bavorsko. V severoněmeckém Hamburku navíc pokračuje stávka pracovníků letiště, kvůli které muselo být několik letů odřeknuto.
  8:40

Autobusy, metro a tramvaje se zastavily nad ránem. Na většině míst znovu vyjedou až v sobotu. V Berlíně se dopravní personál do práce vrátí už během dopoledne, podle berlínského dopravního podniku BVG je ale nutné počítat s problémy i poté. Jezdit dále nebudou některé spoje mezi německým hlavním městem a sousední spolkovou zemí Braniborsko. V Berlíně naopak funguje městská železnice S-Bahn, kterou provozují německé dráhy Deutsche Bahn (DB).

Bez problémů jezdí také dálkové a regionální vlaky DB, které nynější stávkou odborů Verdi postiženy nejsou. Dráhy se nicméně také potýkaly s protesty, v pořadí čtvrtá stávka od listopadu organizovaná odborovým svazem strojvůdců GDL skončila v pondělí.

Školáci, kteří jsou odkázáni na dojíždění, jsou v pátek z vyučování omluveni. Řada lidí se v pátek rozhodla cestovat raději na kole nebo autem, ve městech tak lze očekávat silnější dopravu než obvykle. Stávku se navíc rozhodlo podpořit ekologické hnutí Fridays for Future (Pátky pro budoucnost), které na pátek chystá akce, na kterých chce ukázat, že MHD je lepší volba než auto.

Ve čtvrtek na všech velkých letištích s výjimkou Mnichova stávkovali bezpečnostní pracovníci. Zatímco ostatní letiště dnes obnovila provoz podle běžného letového řádu, na hamburském letišti protest pokračuje. Podle letiště jsou ale dopady na cestující omezené, odřeknuto bylo zatím jen několik spojů.

Hledáte lepšího zaměstnavatele? Najděte ho na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz

Autoři: ,