Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Německo zpoplatní pro kamiony další silnice. Zdražení pocítí i Češi

Ekonomika

  17:39
PRAHA - Kamiony budou od 1. srpna platit mýtné na dalších 1135 kilometrech čtyřproudých německých silnic, které jsou postaveny v dálničním stylu a jsou napojeny na dálnice. To se dotkne i českých dopravců.
Dálnice (ilustrační foto)

Dálnice (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Českých dopravců, kteří jezdí přes Německo do západní a jižní Evropy, se to určitě dotkne a nárůst nákladů zřejmě promítnou do cen, míní mluvčí sdružení autodopravců Česmad Bohemia Martin Felix.

"Pro české dopravce, kteří budou nově zpoplatněné silnice využívat, není jiná cesta než vyšší náklady promítnout do cen pro zákazníky," uvedl Felix.

ČTĚTE TAKÉ:

Provozní náklady dopravců podle něj zvyšují rostoucí ceny paliv, dvojí zvýšení mýtných tarifů v Česku vždy o čtvrtinu v posledních dvou letech a také zavedení elektronického výběru mýtného v Polsku loni v červenci.

Mýtné v Německu platí nákladní automobily od 12 tun a podle statistik Toll Collect která v Německu mýto vybírá, patří Česko mezi pětici zemí, ze kterých pochází největší počet z celkem 717 000 instalovaných palubních jednotek.

ČTĚTE TAKÉ:

Zpoplatněno je nyní v Německu více než 24 000 kilometrů silniční sítě, předběžný seznam od srpna nově placených silnic je na webu www.toll-collect.de.

Toll Collect uvedla, že v uplynulých týdnech úspěšně uzavřela testy fungování výběru mýtného na nově zpoplatněných úsecích, kterých se účastnilo 3000 kamionů.

Mýtné kamiony platí na německých dálnicích od počátku roku 2005, některé úseky spolkových silnic Německo zpoplatnilo o dva roky později.

Autoři: ,