Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Německo hlásí zcela plné zásobníky plynu. Na odvolání poplachu je však brzy

Německý kancléř Olaf Scholz otevřel terminál na zkapalněný zemní plyn (LNG) v dolnosaském Wilhelmshavenu. (17. prosince 2022) foto: AP

Německo zcela naplnilo své plynové zásobníky. Podle údajů evropské organizace provozovatelů plynovodní sítě Gas Infrastructure Europe (GIE) jsou některá úložiště zaplněna z více než 100 procent. Spolková agentura pro sítě, která má úlohu síťového regulátora, považuje současnou německou energetickou situaci před nacházející zimou za lepší než v loňském roce.
  9:54

Německo má podle GIE zásobníky naplněné ze 100,3 procenta. Přeplnění je možné díky tomu, že pracovní objem úložišť udává zajištěnou kapacitu zásobníků, přičemž technické možnosti zařízení jsou zpravidla vyšší. Některé zásobníky tak nyní udávají, že jsou plné z více než 105 procent. Oficiální kapacitu 100 procent Německo přesáhlo i loni v listopadu.

Německé zákony vyžadují, aby zásobníky byly k 1. září naplněny ze 75 procent, k 1. říjnu z 85 procent a k 1. listopadu z 95 procent. Zářijový limit splnilo Německo už v červnu, říjnový v červenci a ten listopadový již na konci září.

Šéf Spolkové agentury pro sítě Klaus Müller ve výhledové analýze z minulého týdne uvedl, že Německo má díky plným zásobníkům, stabilním dodávkám plynu a také úsporám ve spotřebě výrazně bezpečnější energetickou pozici než před loňskou zimou. „Na úplné odvolání poplachu je ale ještě brzy,“ řekl s tím, že problémy v zásobování by mohly vyvolat dlouhotrvající mrazy a také zastavení zbývajících dodávek plynu z Ruska do jihovýchodní Evropy.

Německo je nyní na zásobování z Ruska nezávislé, protože po ruské invazi na Ukrajinu začalo budovat terminály na zkapalněný zemní plyn (LNG). Prozatím byla uvedena do provozu dvě zařízení na objednávku státu, a to v dolnosaském Wilhelmshavenu a v Brunsbüttelu ve Šlesvicku-Holštýnsku. V Lubminu v Meklenbursku-Předním Pomořansku vznikl také jeden čistě komerční terminál.

Na začátku příštího roku se očekává spuštění státem financovaného terminálu na LNG u německého ostrova Rujána v Baltském moři. O baltský terminál, jehož potřebu zpochybňují ekologové a místní obce, se zajímá Česká republika, která je s regionem propojena plynovodem.

Také v českých plynových zásobnících je uskladněno víc energie, než bylo dřív vůbec možné, uvedl ve svém tweetu ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. „Znamená to víc tepla pro naše domácnosti. Místo plynu z Ruska u nás máme LNG a plyn z Norska. A ten má vyšší výhřevnost. Zásobníky jsou úplně plné, proto je v nich i víc energie, než kdy dřív“, uvedl.

Podle Síkely se dříve počítalo s tím, že se do zásobníků vejde maximálně 3,457 miliardy kubíků plynu. Nicméně díky novému typu se podařilo do českých plynových zásobníků uskladnit 3,489,4 miliardy kubíků.

Do České republiky se od začátku roku 2023 veškerý plyn dováží přes Německo. Zatímco v minulých letech dodávky tvořil především ruský plyn, po uzavření plynovodu Nord Stream ho nahradily dodávky plynu z Norska a také zkapalněný zemní plyn LNG z Belgie a Holandska. Dovoz přes Slovensko se rovnal nule. Slovensko bylo jediným místem, kudy do ČR mohl proudit plyn z Ruska.

„V zásobnících uskladňujeme zemní plyn, který pochází z různých zdrojů a má vyšší spalné teplo. Na stejný objem můžeme tudíž uskladnit více energie. K 6. listopadu jsou zásobníky Gas Storage CZ naplněny na 99,6 procenta jejich celkové kapacity,“ řekla Simona Hladíková, mluvčí Gas Storage.

Oproti loňsku se ušetřilo 693 milionů metrů krychlových plynu. V průběhu letošního září byla spotřeba plynu v ČR o 22 procent nižší, než loni.

Naplněnost zásobníků

Zdroj: Plynárenská infrastruktura v Evropě - AGSI (gie.eu)

Autoři: ,