Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Němečtí profesoři neuspěli, soud posvětil pomoc Řecku

Ekonomika

  14:05
BERLÍN - Německý Spolkový ústavní soud zamítl žádost skupiny akademiků na zablokování finanční pomoci, kterou má Německo poskytnout zadluženému Řecku. Německo má v příštích třech letech v rámci širší pomoci od členů eurozóny a Mezinárodního měnového fondu poskytnout Aténám zhruba 22,4 miliardy eur (578,8 miliardy Kč).

Německý soud zamítl žádost akademiků na zablokování řecké pomoci foto: ČTK/AP

Skupina akademiků tvrdí, že plánovaná podpora porušuje lisabonskou smlouvu.

Obrátili se proto v pátek na soud, aby vyplácení peněz zablokoval, dokud nebude o jejich stížnosti rozhodnuto. Ten však podle agentur dnes rozhodl o zamítnutí žádosti, protože zablokování pomoci by mohlo způsobit vážné hospodářské škody.

Podle prohlášení soudu stěžovatelé nepředložili konkrétní důkazy, že by vyplacení půjčky vážně a nevratně ovlivnilo jejich práva. Mluvčí soudu dodala, že soud bude ještě rozhodovat o stížnosti na zákonnost pomoci, to však bude trvat ještě nějaký čas. Případné rozhodnutí tak bude nejspíš jen formální, protože bude zřejmě oznámeno až po uvolnění peněz pro Řecko.

Pomoci už nestojí nic v cestě

Eurozóna se s MMF nedávno dohodla na programu pomoci pro Řecko. V příštích třech letech by Atény výměnou za úsporná opatření měly dostat půjčku asi 110 miliard eur (zhruba 2,9 bilionu Kč), z čehož zdaleka největší část připadá na Německo.

Návrh zákona, který má Německu umožnit finanční pomoc Řecku poskytnout, už schválily obě komory německého parlamentu a podepsal ho prezident. Po dnešním rozhodnutí soudu tak uvolnění finančních prostředků již nestojí nic v cestě, napsaly agentury AP a Reuters.

Žaloba byla podána v Karlsruhe skupinou pěti akademiků. Mezi nimi je také emeritní profesor ekonomie na univerzitě v Tübingenu Joachim Starbatty, který je známým euroskeptikem.

Starbatty a další tři ekonomové německou vládu postavili před soud už v 90. letech minulého století. Tehdy napadli rozhodnutí vlády, že se Německo vzdá národní měny a místo marky zavede na svém území jednotnou evropskou měnu euro. Na tuto stížnost soud reagoval také odmítavě.

Autoři: ,