Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Nemít obchod? Nevadí. Coop nabídne vesnicím samostatné chladicí boxy

Ilustrační foto prodejny Coop foto: Coop

PRAHA - Bez obchodu a rozvozu potravin – to je každodenní realita v případě některých tuzemských vesnic. Obyvatelé jsou tak nuceni cestovat i do několik kilometrů vzdáleného města, aby naplnili své lednice a spižírny.
  5:00

Družstevní síť obchodů Coop se proto chystá v takových obcích instalovat samostatné chladicí boxy. První spustila před týdnem na Moravě. Doposud byly boxy instalovány vždy v návaznosti na prodejny. 

Coop boxy

„Box v obci Medlovice je zavážen z prodejny, která je vzdálena jen několik kilometrů, v tuto chvíli bude zavážen dvakrát denně a zboží si stačí objednat jen tři hodiny před závozem. V případě zájmu pro nás není problém zvýšit četnost závozů,“ uvedl František Polák, předseda družstva, které chladicí box v Medlovicích provozuje.

Maso i mléko na objednání

Dovoz do boxu stojí zákazníky 30 korun a musí nakoupit minimálně za 300 korun. Box je dostupný po zadání kódu a funguje 24 hodin denně. Přímo do něj si mohou nakupující objednat i maso, uzeniny nebo mléčné výrobky. Zatím to sice není možné v případě mražených potravin, ale firma pracuje na změně.

Do médií jsme sice říkali, že je vše v pořádku, ale už to bylo na hraně, líčí šéf COOP jarní výpadky dodávek

Vedle potravin si mohou obyvatelé Medlovic nakoupit zboží z dalších e-shopů v návaznosti na službu Balíkobot.

„Obec má 370 obyvatel a obchod se zde neuživil. Výdejní box může být řešením, jak místním zjednodušit možnost nákupu bez složitého dojíždění. Proto jsme instalaci boxu podpořili alespoň poskytnutím místa a hrazením nákladů na elektřinu a připojení k internetu,“ doplnil místostarosta obce Roman Pavelka.

V tuto chvíli Coop provozuje už zhruba deset boxů a další se plánují, také se zvažuje rozšíření počtu výdejních schránek v již instalovaných boxech.

Coop začal rozvíjet projekt samoobslužných chladicích boxů minulý rok, a to v návaznosti na spuštění vlastního e-shopu, který je dnes v provozu u více než 500 prodejen. Některým zajišťuje v současnosti e-shop už více než desetinu obratu.

Rozšíření strategie

Šéf marketingu a rozvoje sítě Coop Lukáš Němčík považuje za další funkci boxů možnost zajistit zboží, které není v každodenní nabídce malých obchodů.

„Vesnické prodejny dnes v řadě míst stále více fungují jako centra, kde je možno nejen nakoupit potraviny, ale také třeba vybrat si peníze, nakoupit léky, vyřídit poštu či posedět v kavárně. Propojení prodejny s e-shopem a výdejním boxem je logickým rozšířením této strategie,“ uzavřel Němčík.

Potravinářská síť COOP spustila e-shop. Chystá výdejní boxy, v plánu je i rozvoz nákupů

V současné době síť plánuje nový box v Uherském Brodě a zvažuje otevření boxu v Bělotíně, kde není jiná možnost nákupu potravin.

Podobnou cestou se vedle Coopu vydal také online supermarket Rohlík.cz. Ten provozuje 41 takzvaných Rohlík Pointů. Zároveň spolupracuje se společností Alza, přičemž AlzaBoxů s možností vyzvednout nákup z Rohlíku je 47.

„Síť Rohlík Pointů neustále rozšiřujeme a přidáváme například i dovolenkové lokality jako například Špindlerův mlýn. Momentálně plánujeme umístění desítek dalších venkovních Rohlík Pointů. Zaměříme se jak na velká města, tak i na ta menší,“ řekla mluvčí společnosti Denisa Morgensteinová.

Doručení do Rohlík Pointu je na rozdíl od Coopu zdarma. Zákazník však musí nakoupit alespoň za sto korun.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!