Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Nezaměstnanost v lednu překonala čtyři procenta, je nejvýš za tři roky

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: MAFRA

Nezaměstnanost v lednu vystoupala na čtyři procenta, což je nejvíc od dubna 2021. Uchazečů o práci bylo ke konci ledna 296 tisíc, volných míst k dispozici pak 267 tisíc. Poprvé za šest let je dva měsíce po sobě víc uchazečů než volných míst.
  10:44

„Nový rok s sebou vždy přináší změnu práce u řady lidí, což lednový mírný nárůst počtu nezaměstnaných potvrzuje. Pokud jde o míru nezaměstnanosti, stále se držíme na nejnižších úrovních v rámci celé Evropské unie,“ sdělil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Generální ředitel Úřadu práce ČR Daniel Krištof dodal, že nárůst nezaměstnanosti ovlivnily sezonní vlivy, ale úřad podle něj nechce situaci podcenit. „Vracíme se k situaci, na kterou za posledních šest let u nás nejsme zvyklí. Druhý měsíc po sobě máme v evidenci Úřadu práce více uchazečů o zaměstnání, než je celkový počet evidovaných volných pracovních míst. Naposledy jsme dva měsíce v řadě takovou negativní bilanci zažili na začátku roku 2018,“ sdělil.

Nejvyšší nezaměstnanost byla letos v lednu v Ústeckém kraji se šesti procenty. Naopak nejnižší byla s 2,9 procenta v Praze. Mezi okresy byla nezaměstnanost nejvyšší na Karvinsku, kde dosáhla 8,3 procenta.

Podle analytiků se ve zhoršených číslech odráží i slabší výkon průmyslových podniků. „Vidíme, že firmy hlavně v průmyslu opatrně propouštějí. Zaměstnanost v průmyslu se už dostala pod jeden milion. Na druhou stranu, propuštění zaměstnanci v současné situaci nebudou mít problém si najít novou práci jinde v ekonomice,“ míní ekonom společnosti Deloitte Václav Franče, který pro celý letošní rok počítá se stagnací nezaměstnanosti na 3,6 procenta a následně v dalších letech s jejím pozvolným poklesem.

Shodnou prognózu má i Pavel Sobíšek z UniCredit. „Poptávka po pracovní síle zřejmě začne opět růst kolem poloviny roku v souvislosti s oživením české ekonomiky,“ dodává.

Máte obavy z nezaměstnanosti? Vyberte si novou práci z téměř 50 tisíc pracovních nabídek na jobDNES.cz

Autoři: ,