Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

NOVOTNÝ: Čeká nás další zlatá horečka?

Ekonomika

  9:33
PRAHA - Zlato jako ochrana proti vysoké inflaci, zlato jako ideální uchovatel hodnoty, zlato jako dobrá investice v době ekonomických či geopolitických problémů. Všechna tato doporučení jsme od vypuknutí finanční krize mohli, respektive stále ještě můžeme, často slyšet od mnoha uznávaných investorů.

Mistrovství světa v rýžování zlata foto: ČTK

Otázkou zůstává zda tento žlutý kov, který kromě klenotnického průmyslu nemá praktické využití a schopnost přinášet užitek, je opravdu ideálním uchovatelem hodnoty a investicí.

Při porovnání zjistíme, že peníze od roku 2000 ztratily zhruba třetinu ze své hodnoty, zatímco cena zlata inflačně očištěná vzrostla za stejnou dobu téměř na svůj trojnásobek.

Pokud bychom brali v úvahu cenu zboží či některých služeb vyjádřených nikoliv v penězích, ale v trojských uncích zlata, uvidíme, že ceny jsou do značné míry stabilní.

Zlato je stabilnější než peníze

Při porovnání hodnoty peněz a zlata v dlouhém období pak zjistíme, že zatímco peníze přišly během jednoho století o více než 90 procent hodnoty, hodnota zlata mírně vzrostla. Také při srovnání s akciovými trhy dojdeme k tomu, že zlato je nejen v obtížných dobách stabilnější a výnosnější investicí než akciové trhy.

Od roku 2000 vzrostla cena zlata o 400 procent, zatímco akciové trhy, měřeno indexem Dow Jones, měly pouze nepatrné zhodnocení (je nutno poznamenat, že rok 2000 byl ovlivněn vrcholící internetovou bublinou). V posledních 50 letech pak vzrostla cena zlata o více než 3000 procent, zatímco akcie si připsaly "pouhých" 1800.

Rok 2010 v obrazech

Historie tak příznivcům zlata dává za pravdu. Zvlášť v současné době extrémně uvolněných měnových podmínek je pravděpodobné, že zlato čeká ještě dlouhý růst.

Autor:

Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!
Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!

Hledáme maminky, které s námi otestují oblíbené batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced. Obsahuje důležité vitamíny a minerály, včetně vitamínů A, C a...