Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

'Obama je mrtev, pardon, Usáma', koktali moderátoři

Média

  15:39
WASHINGTON - Zpravodajští moderátoři v USA se kvůli podobně znějícímu příjmení amerického prezidenta Baracka Obamy a křestnímu jménu zabitého šéfa teroristické sítě Al-Káidy Usámy bin Ládina (anglický přepis Osama bin Laden) pořádně zapotili. V řadě zpráv, televizních grafik i na bezpočtu tweetů na Twitteru se totiž objevilo, že Obama bin Ládin je mrtev, napsal na svém webu zpravodajský kanál FOX40.

Barack Obama na tiskové konferenci, kde ukázali novinářům jeho rodný list foto: Reuters

Jistý moderátor ve Washingtonu dokonce řekl: "... prezident, řekl národu, že prezident Obama je skutečně po smrti." Samozřejmě se poté ihned opravil.

"Omlouvám se... Usáma bin Ládin je mrtev." Záměně Obamy za Usámu se nevyhnuly ani velké zpravodajské televizní stanice CNN a FOX News. Televize ABC News tak podle svědeckých zpráv na Twitteru učinila na svém webu hned dvakrát.

Někteří čtenáři a diváci okamžitě obvinili média, že záměrně přirovnávají prezidentovo jméno s bin Ládinovým. "Jde ale skutečně o kombinaci dyslexie, mimořádné snahy vydat zprávy rychle a překvapení ze samotné smrště zpravodajství," vysvětlil FOX40.

Kombinace dislexie, spěchu a překvapení
Na malých monitorech kontrolních místností navíc jména OBAMA a OSAMA (český přepis Usáma), která jsou v pásmu obrazovky určené pro průběžné televizní zpravodajství psaná velkými písmeny, vypadají velmi podobně. Text pro moderátory je navíc ve čtecím zařízení psán vždy velkými písmeny.

Čtěte více:

Bin Ládina zabila kulka do hlavy, tělo pohřbili Američané do moře

Pákistánská TV ukázala mrtvého bin Ládina

Ládinův soused popisoval útok USA on-line

Jak upozorňuje FOX40, svou daň si vybere také jazyková únava. Hlasatelé v čekání na tiskovou konferenci, jejíž zahájení bylo odkládáno, museli totiž v projevu improvizovat.

Autoři: ,