Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Oběti trestných činů neznají svá práva, ukázal průzkum. Videa jim s tím mají pomoci

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Víte, na jakou pomoc a podporu máte nárok v případě, že se stanete obětí trestného činu? Znáte průběh trestního řízení a víte, co od něho očekávat? Jak postupovat, pokud se stanete svědkem nebo máte podezření na páchání trestného činu?
Domácí násilí. Ilustrační foto.

Domácí násilí. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Obecně prospěšná polečnost proFem – centrum pro oběti domácího a sexuálního násilí  představuje u příležitosti Mezinárodního dne za odstranění násilí páchaného na ženách první ze série videí, která přístupnou formou představí široké veřejnosti nejen práva obětí trestných činů, ale také ji seznámí s průběhem trestního řízení. Videa dále poskytnou informace svědkům trestných činů, či informují o tom, jak postupovat v případě podezření na páchání trestného činu.

Většina obětí trestných činů nezná svá práva a možnosti pomoci. To ukázal také výzkum Institutu pro kriminologii a sociální prevenci realizovaný v roce 2019, který byl primárně zaměřen na oběti kriminality, a mimo jiné mapoval informovanost dotazovaných o jejich právech a jejich znalost existence zákona o obětech trestných činů , který  garantuje práva obětem. Šetření jasně prokázalo nízkou znalost tohoto zákona mezi lidmi, neboť pouze 19 % dotázaných ví o existenci zákona. Zarážející je zejména fakt, že mezi oběťmi trestných činů, které se na policii obrátily, znalost deklarovalo pouze 22 %, tedy pouze o 3 % více, než jaká byla míra znalosti v běžné populaci. Policie má přitom za úkol informovat oběti trestných činů o jejich právech.

Neschopnost policie

Jitka Poláková, ředitelka organizace proFem, k tomuto uvádí: „u našich klientek a klientů často narážíme na neschopnost policie poskytnout informace srozumitelnou formou tak, aby seznámení s právy provázelo též jejich pochopení. Nezřídka tedy oběti získávají přehled o svých právech až ve chvíli, kdy se obrátí na nás nebo na jiné pomáhající organizace“.

Tento nedostatek se nyní daří organizaci proFem překlenout. S podporou Ministerstva spravedlnosti ČR byla vytvořena série videí, která obětem trestných činů i široké veřejnosti jasně a srozumitelně představí jejich práva. Tato videa postupně diváky seznámí s právem obětí na pomoc a podporu, s právem na odškodnění, s průběhem trestního řízení, zároveň nabídnou informace o tom, jaká jsou práva a povinnosti svědků trestných činů, či povinnosti v případě podezření na jejich páchání.

Tato videa, stejně jako detailní přehled práv a povinností obětí trestných činů, budou k dispozici na internetových stránkách proFem. Oběti či jejich blízcí se zároveň mohou obracet na právní linku pomoci, kde získají potřebné informace.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat