Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Obr se hroutí. Westinghouse chtěl dostavět Temelín, nyní žádá o bankrotovou ochranu

Ekonomika

  10:55
TOKIO - Americký dodavatel jaderných technologií Westinghouse Electric požádal ve Spojených státech o bankrotovou ochranu před věřiteli. Oznámila to ve středu jeho mateřská společnost Toshiba, kterou ztráty americké divize dohnaly na pokraj finančního kolapsu.

Jaderná elektrárna Temelín. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Westinghouse se podílel na výstavbě prvních dvou bloků české jaderné elektrárny Temelín a do roku 2010 do ní dodával palivo. Zároveň se před několika lety ucházel o její dostavbu, společnost ČEZ však nezískala na projekt vládní záruky a soutěž zrušila

Bankrot jaderného obra z USA se blíží. Westinghouse může padnout už v úterý

Nyní se Westinghouse potýká s obrovskými náklady kvůli překročení rozpočtu dvou jaderných projektů v USA.

Auditoři navíc zpochybnili způsob, jakým Westinghouse před časem zaúčtoval převzetí společnosti Chicago Bridge & Iron (CB&I). Žádost o soudní ochranu před věřiteli by mohla omezit budoucí ztráty firmy.

Toshiba ve středu předpověděla, že její čistá ztráta za finanční rok, který skončí 31. března, se kvůli problémovým jaderným aktivitám vyšplhá až na 1,01 bilionu jenů (228 miliard korun). V únoru přitom celoroční ztrátu odhadovala pouze na 390 miliard jenů a původně dokonce počítala se ziskem 145 miliard jenů.

Jaderná elektrárna Fukušima 1

Westinghouse, jehož dluhy podle Toshiby dosahují 9,8 miliardy dolarů, podal žádost o ochranu před věřiteli k newyorskému bankrotovému soudu. Firma upozornila, že na její aktivity v Evropě, Asii, Africe a na Blízkém východě nebude mít tento krok vliv.

Japonská Toshiba převzala Westinghouse s velkou slávou v roce 2006 a z jaderné energie pak učinila významnou část svého podnikání. V březnu 2011 ale přišla jaderná katastrofa v japonské elektrárně Fukušima.

Jedním z jejích důsledků byl růst nákladů v této sféře kvůli zvýšeným nárokům na bezpečnost. Jaderná sféra se na celkových příjmech japonského konglomerátu podílí asi třetinou.

Autor:

Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku
Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku

V Moravské metropoli se rozkládá zábavní park BRuNO, který přináší nekonečné možnosti pro aktivní odpočinek jak pro děti, tak i pro dospělé. Maskot...