Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Obchody, kavárny, zábava i motýli. Obchodní dům Máj se otevře nejprve pozvaným

OD Máj (20. března 2024) foto: ČTK

Obchodní dům Máj, který stavbaři od července 2022 rekonstruují, se poprvé zvaným hostům a médiím otevře koncem června. Informovala o tom mediální zástupkyně Michaela Fialová Rozšafná.
  17:09

Rekonstrukci dělá stavební společnost Metrostav, vyjít má na zhruba čtyři miliardy korun. Nový obchodní dům nabídne kromě prodejen i galerii, zábavní prostor či kavárnu s vyhlídkou.

Zákazníci v novém Máji najdou například supermarket Tesco, lékárny, drogerie, kavárny, obchod s kosmetikou či prodejnu vína.

Multifunkční zábavní prostor součástí

Třetí a čtvrté podlaží nabídne multifunkční zábavní prostor se zaměřením na děti starší dvanácti let, páté podlaží bude především pro rodiče s malými dětmi a šesté podlaží bude sloužit mimo jiné školám a školkám a bude se věnovat historii Prahy. Dělníci nyní podle Fialové Rozšafné v budově dokončují poslední práce.

Na fasádě budovy má být umělecké dílo sochaře Davida Černého – vě několikametrové pohyblivé plastiky motýlů, jejichž trupy budou tvořit nápodoby stíhaček spitfire.

Socha motýla, která má být v květnu 2024 na umístěna na fasádu OD Máj

Dílo by se tak mělo stát poctou československým letcům bojujícím v druhé světové válce. Občanské sdružení Klub za starou Prahu s jeho umístěním nesouhlasí, jde podle něj o typický kýč.

Obchodní dům na rohu Spálené ulice a Národní třídy vznikl na místě novogotického Šlikova paláce podle návrhu Miroslava Masáka, Johna Eislera a Martina Rajniše z libereckého ateliéru SIAL, který v roce 1968 založil autor ještědského vysílače Karel Hubáček.

Máj se zákazníkům otevřel 21. dubna 1975. V roce 2006 ministerstvo kultury prohlásilo dům kulturní památkou.

Autoři: ,