Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Odboráři Severočeských dolů vstupují do stávkové pohotovosti, žádají plošný růst mezd

Ekonomika

  10:23aktualizováno  12:49
CHOMUTOV - Odboráři ze Severočeských dolů (SD) vstupují do stávkové pohotovosti. Důvodem je dosavadní neúspěch v jednání o platech, žádají plošný růst o 2000 korun měsíčně. Ve středu to oznámili zástupci odborů. Vedení Severočeských dolů, které jsou součástí koncernu ČEZ, kroky odborářů nebude komentovat, řekl mluvčí firmy Lukáš Kopecký.

Důl Bílina z portfolia společnosti Severočeské doly. foto:  Dan Materna, MAFRA

O růstu mezd jednají odboráři se zástupci zaměstnavatele od října minulého roku. V prosinci demonstrovali odboráři před sídlem SD v Chomutově. Ani sedmé kolo kolektivního vyjednávání, které se uskutečnilo před několika dny, nepřineslo podle odborářů uspokojivý výsledek. „Nespokojenost s vývojem jednání donutila odboráře vyhlásit stávkovou pohotovost,“ uvedli odboráři v tiskové zprávě.

Poslední návrh zaměstnavatele na zvýšení osobních tarifních mezd zaměstnanců rovnoměrně o šest procent odboráři považují za vstřícný, ale stále nedostatečný krok. „Nadále požadujeme, aby zaměstnavatel navýšil mzdy plošně všem zaměstnancům o 2000 korun měsíčně,“ uvedl člen vyjednávací skupiny, předseda ZO OS KOVO Doly Bílina Radek Hovorka.

Další jednání chtějí odboráři vést přes zprostředkovatele. O vstupu do stávkové pohotovosti podle Hovorky odboráři zaměstnavatele informovali.

Po posledním jednání mluvčí společnosti Lukáš Kopecký řekl, že společnost nabídla růst průměrných tarifních mezd o šest procent, což v průměru představuje měsíční nárůst mzdy jednotlivce o 1830 korun. Odboráři tuto nabídku ale nepřijali.

Zaměstnanci Severočeských dolů demonstrovali kvůli zvýšení mezd i v předchozích letech, kompromisního návrhu se zatím vždy podařilo dosáhnout po několika kolech vyjednávání.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!