Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Odboráři Severočeských dolů vstupují do stávkové pohotovosti, žádají plošný růst mezd

Ekonomika

  10:23aktualizováno  12:49
CHOMUTOV - Odboráři ze Severočeských dolů (SD) vstupují do stávkové pohotovosti. Důvodem je dosavadní neúspěch v jednání o platech, žádají plošný růst o 2000 korun měsíčně. Ve středu to oznámili zástupci odborů. Vedení Severočeských dolů, které jsou součástí koncernu ČEZ, kroky odborářů nebude komentovat, řekl mluvčí firmy Lukáš Kopecký.

Důl Bílina z portfolia společnosti Severočeské doly. foto:  Dan Materna, MAFRA

O růstu mezd jednají odboráři se zástupci zaměstnavatele od října minulého roku. V prosinci demonstrovali odboráři před sídlem SD v Chomutově. Ani sedmé kolo kolektivního vyjednávání, které se uskutečnilo před několika dny, nepřineslo podle odborářů uspokojivý výsledek. „Nespokojenost s vývojem jednání donutila odboráře vyhlásit stávkovou pohotovost,“ uvedli odboráři v tiskové zprávě.

Poslední návrh zaměstnavatele na zvýšení osobních tarifních mezd zaměstnanců rovnoměrně o šest procent odboráři považují za vstřícný, ale stále nedostatečný krok. „Nadále požadujeme, aby zaměstnavatel navýšil mzdy plošně všem zaměstnancům o 2000 korun měsíčně,“ uvedl člen vyjednávací skupiny, předseda ZO OS KOVO Doly Bílina Radek Hovorka.

Další jednání chtějí odboráři vést přes zprostředkovatele. O vstupu do stávkové pohotovosti podle Hovorky odboráři zaměstnavatele informovali.

Národní muzeum dostalo tisíce zkamenělin. Našli je horníci ze Severočeských dolů

Po posledním jednání mluvčí společnosti Lukáš Kopecký řekl, že společnost nabídla růst průměrných tarifních mezd o šest procent, což v průměru představuje měsíční nárůst mzdy jednotlivce o 1830 korun. Odboráři tuto nabídku ale nepřijali.

Zaměstnanci Severočeských dolů demonstrovali kvůli zvýšení mezd i v předchozích letech, kompromisního návrhu se zatím vždy podařilo dosáhnout po několika kolech vyjednávání.

Autor:

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...