Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Odvolaný šéf dopravního podniku Ďuriš dostane ‚zlatý padák‘

Ekonomika

  18:45aktualizováno  1. června 10:46
PRAHA - Padlý ředitel pražského dopravního podniku Jaroslav Ďuriš nemusí smutnit. Sice před dvěma týdny přišel o vlivný post v největší městské společnosti v republice s více než 10 tisíci zaměstnanci, rozhodně však neodejde s prázdnou. Podle zjištění LN je ve hře tučné, několikamilionové odchodné, takzv. zlatý padák.

Bývalý šéf pražského dopravního podniku Jaroslav Ďuriš. foto:  Petr Topič, MAFRA

Zajišťuje mu to manažerská smlouva z roku 2013, kterou po nástupu Tomáše Hudečka (tehdy TOP 09) do čela pražské radnice, Ďuriš uzavřel.

Dle kontraktu má nárok na dvanáctinásobek průměrného platu. Jinými slovy jde o 12 měsíčních platů, k čemuž je třeba přičíst další tři měsíční platy coby výpovědní doba.

Výpověď Ďuriše z dopravního podniku psali právníci Agrofertu, tvrdí odbory

Podle zdrojů LN blízkých vedení dopravního podniku by se celková suma Ďurišova odchodného měla při průměrném měsíčním platu kolem 275 tisíc korun pohybovat ve výši čtyř milionů korun. K přesné sumě vedení společnosti dojde až po jednání s některými odborovými organizacemi, které se v minulých dnech postavily za Ďuriše a chtějí s managementem podniku Ďurišův odchod ještě prodebatovat.

Předseda představenstva DP Martin Gillar LN sdělil, že o detailech hovořit nemůže. Pouze potvrdil existenci Ďurišovy manažerské smlouvy.

Ďuriš na dotazy LN reagoval až ve středu. Ve své reakci naznačil, že z dopravního podniku by nemusel úplně odejít. „Mojí prioritou je dál pracovat pro DPP, v tuto chvíli mi byla předložena nabídka volných pracovních míst ve společnosti. Z toho plyne, že neočekávám výplatu žádného odstupného,“ napsal bývalý ředitel.

Pomohli odboráři

Ďuriš se poté, co ho v polovině května dozorčí rada společnosti odvolala z představenstva podniku, obhajoval argumentem, že za ním stojí odboráři. Ve skutečnosti však jde jen o několik organizací, a jak se nyní ukazuje, Ďurišovi se tato podpora může ve výsledku vyplatit při stanovení výše odchodného. Tím, že si odbory vymínily na začátek června jednání s vedením podniku ohledně ředitelova odchodu, získá Ďuriš o jeden měsíční plat navíc.

Kdyby totiž výpověď dostal ještě v květnu, měl by vedle dvanáctinásobku průměrného platu (dle manažerské smlouvy) dle zákoníku práce nárok na dva měsíční platy. Takto se výpověď bude počítat až od začátku července.

Více si přečtěte ve středečním vydání deníku Lidové noviny.

Autor: