Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Obchody budou na svátek 17. listopadu otevřené, očekává se vyšší návštěvnost

Prostor u památníku 17. listopadu na Národní třídě zaplavily svíčky. (17. listopadu 2022) foto:  Tomáš Krist, MAFRA

V pátek 17. listopadu, kdy si Česko připomíná Den boje za svobodu a demokracii, budou obchody otevřené, zákaz prodeje se na tento státní svátek nevztahuje. Návštěvnost obchodníci čekají vyšší než v běžný pátek. Zájem podle nich bude o suroviny na přípravu cukroví, vánoční dárky nebo dekorace. Standardně budou fungovat i rozvážkové služby.
  11:21

„Otevírací doba všech obchodů a hypermarketů Globus je dne 17. listopadu standardní, jak jsou zákazníci zvyklí,“ řekla mluvčí společnosti Aneta Turnovská. Lidé podle ní dárky na Vánoce již nakupovat začali. V popředí zájmu jsou hračky a kosmetické balíčky, doplnila.

„Vzhledem k tomu, že letos 17. listopad předchází víkendu, očekáváme návštěvnost podobnou jako o víkendech, a ta je tradičně vyšší než v pracovní dny,“ řekl mluvčí Ikea Petr Šašek. Pobočky podle něj budou mít otevřeno standardně.

Nejen státní svátek, ale také slevová akce Black Friday přiláká zákazníky do prodejen Datart, míní mluvčí Petra Psotková. Oficiálně Black Friday připadá na 24. listopadu.

Přehled lidí se zlepšuje

Přehled lidí o tom, v jaké státní svátky mají obchody otevřeno či zavřeno, se podle marketingové manažerky knihkupectví Luxor Kláry Unzeitigové zlepšuje. „Nestává se ani to, že by k nám zákazníci zcela nechodili v domnění, že máme zavřeno. Dopad na návštěvnost je v tomto ohledu minimální,“ řekla.

On-line supermarket Rohlík.cz očekává vyšší zájem spíše ve čtvrtek před prodlouženým víkendem, uvedla mluvčí Denisa Morgensteinová.

Ze zákona o prodejní době v maloobchodě, který vešel v platnost v roce 2016, musí mít prodejny nad 200 metrů čtverečních zavřeno na Štědrý den, první i druhý svátek vánoční, Nový rok, 8. května, 28. září a 28. října. Dodržování zákona v tyto dny sleduje Česká obchodní inspekce.

Během zbývajících státních svátků, kam kromě 17. listopadu spadá i Velký pátek, 1. květen a 5. a 6. červenec, zákaz prodeje neplatí.

Autoři: ,