Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Ovocnářům hrozí bankroty. Mrazy ceny určitě ovlivní, hlavně jablek, říká jejich šéf

Zatímco na řadě míst Olomouckého kraje včetně meruňkových sadů už kvetou stromy (snímek ze sadů ve Skrbni na Olomoucku), na horách napadl nový sníh. foto: Filip Fojtík, MAFRA

Pěstitelům ovoce hrozí kvůli mrazům bankroty, říká předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Ledové počasí nezasáhlo jenom Česko, ale i velkou část Evropy, dopady do cen pro spotřebitele určitě budou. Velká část peckovin se vozí z jižnějších zemí, jako jsou třeba třešně z Turecka, ale jablka často pocházejí z mrazy zasaženého Polska.
  8:54aktualizováno  10:58

Zatímco v ČR se už nyní ví, že úroda v Čechách pomrzla prakticky celá a na Moravě zatím větší polovina, zprávy z okolních zemí ale zatím kusé a škody ještě nejsou vyčíslené.

„Dopady do cen to mít určitě bude,“ sdělil iDNES.cz Ludvík. Jak velký to ale bude průšvih, se podle něj ještě uvidí, protože není jasné, jestli je evropská úroda zničená z 30 nebo například ze 70 procent. Zatím se ví, že postižený je sever Francie, oblast Beneluxu, Slovinsko, Rakousko a také Polsko. Zda bude jablek i reálný nedostatek, zatím nedokáže odhadnout, protože se vozí do Evropy také z Ukrajiny, nebo třeba z Nového Zélandu, některé řetězce tak podle něj nejspíš dokážou výpadky nahradit.

Současná situace je podle něj naprosto mimořádná. „Ptali jsme se pamětníků, kteří si za celý svůj, život, tedy za 65 let pěstování nepamatují takovou kalamitu,“ dodal. Podobný zásah pak podle něj byl v roce 1925, ale nikoliv na jaře jako nyní. Tehdy v lednu a v únoru byly mrazy kolem minus 40 °C, které zlikvidovaly i stromy.

Už nyní se ví, že škody budou minimálně za miliardu korun. „Lidé, neví, jestli to ustojí, nebo jestli nepůjdou do bankrotu. A je jedno, jestli malá rodinná firma, nebo jestli dodáváte do řetězců,“ říká předseda. Podnikům podle něj budou pomalu docházet peníze, protože z letošní úrody nic neprodají. Do největších problémů se tak dostanou koncem letošního a začátkem příštího roku. „Navíc stejně tam musí investovat, ošetřovat stromy, ořezávat je, posekat trávu,“ vypočítává činnosti, bez kterých se sadař ani v případě, že žádná úroda nebude, neobejde.

Ceny jablek dříve tlačila dolů polská nadprodukce

Pěstitelé jablek si navíc v posledních letech mnohokrát stěžovali, že mají ekonomické problémy kvůli polské nadprodukci, která se vozila do ČR. Dříve tyto výpěstky putovaly přes běloruský trh do Ruska, to se však změnilo po vypuknutí války na Ukrajině. „Ovocnáři bohužel nemají finanční rezervu, už teď jedou na hranu,“ vysvětlil. Kromě jablek jsou zničené hrušky nebo třeba švestky, do velké míry ale také jahody. „Pokud to někdo nenakrýval, tak kompletně, jinak odhaduji škody kolem 50 až 70 procent,“ dodal. Podle údajů Českého statistického úřadu stála jablka v dubnu 37,28 Kč za kg, meziročně o zhruba půl koruny více.

Nejspíš letos sáhne vláda ke krizové podpoře, která byla notifikovaná už v roce 2016, podle ministra zemědělství Marka Výborného se zatím počítá s pomocí mezi 70 a 100 miliony korun. Vláda připravovala odškodňovací programy pro ovocnáře i v minulosti. Například v roce 2018 šlo o 208 milionů korun, dalších 64 milionů korun pak získali i za částečně zničenou úrodu v roce 2019.

Tehdy se také znovu otevřela diskuse o tzv. fondu těžko pojistitelných rizik, kde by se pěstitelé mohli chránit před škodami způsobenými nízkými teplotami, ale také například před suchem. Ministerstvo zemědělství v posledních letech drží názor, že návrh podpoří, až se dohodnou na konkrétních podmínkách nevládní oborové organizace, což se ale zatím nestalo.

Mrazy přišly mezi 17 a 23. dubnem, působily po několik nocí. Podle ovocnářů dosáhly v některých oblastech až minus 7 °C, ovocné stromy spalovaly až 10 hodin. Problémem bylo, že letošní vegetace byla vlivem předchozích vysokých teplot urychlená skoro o měsíc, většina ovocných stromů tak už byla po odkvětu, kdy stačí k poškození plůdků ovoce i teploty kolem - 2 °C. Mráz podle pěstitelů zničil až 100 tisíc tun ovoce jenom u profesionálních pěstitelů, konkrétnější data budou mít tak za měsíc.

Autor: