Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Piloti bez práce potřebují létat, nabízejí své služby i zdarma

Ekonomika

  9:44
Hledáme práci. Zn.: Spěchá. Podobné inzeráty může v příštích měsících rozesílat stále více dopravních pilotů. Jejich adresáty se stanou letecké společnosti, a to nejen v Evropě.

Hledáme práci. Zn.: Spěchá. Podobné inzeráty může v příštích měsících rozesílat stále více dopravních pilotů. foto: Shutterstock

Krach slovenských nízkonákladových aerolinek SkyEurope a také plánované propouštění pilotů Českých aerolinií (ČSA) způsobí "přetlak" nezaměstnaných pilotů na domácím trhu. "Na volné noze se v blízké budoucnosti skutečně může ocitnout nebývalé množství pilotů," potvrzuje analytik leteckého trhu z makléřské společnosti Cyrrus Jan Procházka.

Vedení ČSA již dříve uvedlo, že by největší domácí aerolinky mohlo v rámci zeštíhlování společnosti opustit až sto pilotů. Krach nízkonákladové společnosti SkyEurope pak "dodá" na trh dalších zhruba 80 pilotů.

Na rozdíl od jiných profesí jsou piloti vystaveni většímu tlaku, aby si novou práci našli rychle. K zachování veškeré nezbytné licence musí dopravní piloti během 90 dnů absolvovat alespoň tři lety. To však nebude v současných podmínkách panujících na leteckém trhu jednoduché. "V Evropě dnes nenajímá skoro nikdo," postěžoval si pilot společnosti Seagle Air Peter Štefanko ve slovenském deníku Sme a dodal: "Nenabírají Poláci, neberou Maďaři, letecké firmy zkrachovaly také v Německu a Itálii."

Nezbytnost nalétat dostatečný počet hodin v zájmu uchování si licence nutí některé piloty i nabízet své služby zdarma. "Obávám se, že brzy budeme muset nabízet svoje služby zcela zadarmo," přiznal LN bývalý pilot SkyEurope, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Další podrobnosti o přetlaku pilotů na trhu si přečtěte v úterním vydání deníku

Jak dopadl redakční test dětské kosmetiky ATTITUDE?
Jak dopadl redakční test dětské kosmetiky ATTITUDE?

Vybrali jsme tři miminka z naší redakce, aby vyzkoušela některé produkty z řady Baby Leaves oblíbené značky ATTITUDE. Byla s testováním spokojená?...