Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Piloti Lufthansy zahájili stávku. Společnost ruší 876 letů, i do Česka

Ekonomika

  7:12
BERLÍN - Piloti německých aerolinek Lufthansa vstoupili o půlnoci do dvoudenní stávky. Protestem, který je již čtrnáctým za posledního dva a půl roku, si chtějí vynutit zvýšení platů o 22 procent. Stávka se podle společnosti dotkne zhruba 100 000 cestujících, Lufthansa zruší téměř 900 letů, včetně několika spojení s Českou republikou.

Letadla společnosti Lufthansa foto: Reuters

Odborový svaz Vereinigung Cockpit (VC) vyzval více než 5000 pilotů ke stávce kvůli tomu, že jim posledních pět let nerostly platy. Odbory, podle nichž za tu doby největší německé aerolinky vydělaly kolem pěti miliard eur (135 miliard korun), požadují výrazné zvýšení platů pilotů.

Vedení společnosti to odmítá. Stávce se v úterý snažilo ještě zabránit, německé soudy ale odmítly vydat předběžné opatření. Piloti poté původní 24hodinovou stávku prodloužili o jeden den.

Němci opět nelétají. Stávka dcer Lufthansy způsobila zrušení většiny letů

Lufthansa ve středu kvůli stávce zruší prakticky polovinu svých linek. Společnost sice uvedla, že uskuteční 2124 letů. V tomto čísle jsou ale započtené i lety společností jako Austrian Airlines, Brussels Airlines nebo Swiss, které spadají pod koncern Lufthansy. Samotná Lufthansa normálně vypraví asi 1800 letů denně. Ve středu jich musela 876 zrušit, 51 z nich jsou mezikontinentální lety.

Omezení se dotknou i Česka. Zrušeny mají být čtyři páry letů mezi Prahou a Frankfurtem s příletem do Prahy v 10:10, 13:45, 17:55 a 22:50 SEČ. Poslední zrušený spoj se měl podle harmonogramu do Německa vracet až následující den, tedy ve čtvrtek v 06:55 SEČ.

Dále dopravce zrušil na středu spoj mezi Prahou a Mnichovem (přílet do Prahy ve 12:40 a následný odlet ve 13:15 SEČ).Sdělila to v úterý mluvčí pražského Letiště Václava Havla Marika Janoušková.

Zaměstnanci nízkonákladových aerolinek v Německu stávkují. Zrušily se desítky letů

Stávka v úterý postihla i několik desítek spojení nízkonákladové divize Lufthansy Eurowings.

Protesty pilotů Lufthansy přijímala v minulosti velká část německé veřejnosti s nelibostí, mimo jiné kvůli výši platů, které piloti již dnes mají. Nástupní plat pilotů u Lufthansy činí i s příplatky 73 000 eur ročně (téměř dva miliony korun), piloti na vrcholu kariéry vydělávají s příplatky až 255 000 eur ročně (6,8 milionu korun). Průměrný roční plat se přitom v Německu pohybuje kolem 32 650 eur (883 000 korun).

Autor: