Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Píseň Traktor láká na socialistický seriál. Visací zámek zuří

Média

  10:00
PRAHA - Zatímco se televize Nova raduje ze sledovanosti socialistického seriálu Plechová kavalerie, kapela Visací zámek zuří. Stanice totiž použila jejich hit Traktor v upoutávce na seriál, což se interpretům vůbec nelíbí.

Plechová kavalérie u diváků boduje. foto: Reprofoto

"Visací zámek nesouhlasí s použitím písně Traktor jako upoutávkou na bolševickej seriál Plechová kavalerie!" ohradila se skupina na svém facebookovém profilu.

Píseň Traktor je nejúspěšnějším hitem české punkové legendy a neobejde se bez ní žádný koncert této formace. Rázný song o nelehkém životě zemědělců se stal hymnou české punkové scény a jeho použití v upoutávce na jedno z nejpokleslejších děl komunistické propagandy nadzvedlo desítky fanoušků kapely.

Ti se proti novácké upoutávce na sítí Facebook tvrdě vymezují a nabádají kapelu k tomu, aby se vůči zneužití písně soudně ohradila. "Visáči by s tím určitě měli něco dělat, když si Nova jen tak bez povolení použije jeden z jejich nejlepších songů! Dneska to je Traktor a příště to budou Cigára, nebo další fláky. Drzost občas nezná mezí, bohužel...," napsal jeden z příznivců kapely.

"Respekt Visáčům a souhlas s názorem, že by měla padnout žaloba. Nova a komouši jsou totální šmejdi," ozval se další fanoušek.

Souhlasu kapely není potřeba

Používání písní pro televizní upoutávky je však běžná praxe, kterou upravuje zákon. "Pokud je záznam hudebního díla vydán na nosiči, který je prodáván v obchodní síti, jsou televizní vysílatelé oprávněni takový záznam užít pro výrobu upoutávek," uvedla serveru Lidovky.cz Marie Fianová z tiskového oddělení televize. Opravňují je k tomu hromadné smlouvy s Ochranným svazem autorským a Intergramem, kteří kapelám za odměnu zasílají honoráře.

To potvrdila i vedoucí právního oddělení Intergramu Věra Popelková. "Pokud jde o pouhé užití, odvysílání zvukového záznamu v rámci televizní upoutávky, tak hudebníci nemají výhradní právo, to znamená neudělují souhlas k užití písně, pouze mají právo na odměnu," vysvětlila Popelková.

Jak ale dodává právník Václav Vlk, autor nikdy neztrácí kontrolu nad svým dílem. "Pokud se mu užití díla nelíbí, například zasahuje do jeho světonázoru a je vůči dílu urážlivé, může žádat ukončení užívání jinak legálně užívaného díla," doplnil Vlk. 

Kapela Visací zámek ale zřejmě zůstat jen u veřejného nesouhlasu. "A co s tím chcete dělat? Když rozjedete nějakou kampaň proti tomu, stejně... ho*no dostanete a ještě vznikne hunbuk, kterej udělá Nově báječnou reklamu," reagovala na ohlasy fanoušků kapela.

Úspěch u diváků

Plechovou kavalerii Nova koupila z archivu Československé televize a investice jistě nelituje. Úvodní díl seriálu o partě kombajnérů z Nepomuku sledovalo v úterý večer přes 43 procent diváků ve věku od 15 do 54 let. "Celkem se na první epizodu dívalo 1 054 000 diváků starších patnácti let," informovalo tiskové oddělení Novy.

PLECHOVÁ KAVALERIE

Sedmidílný seriál z dílny Jaroslava Dietla natočil režisér Jaroslav Dudek v roce 1979. Děj se odehrává v době hluboké totality a hlavními hrdiny jsou kombajnisté z Nepomuku na Plzeňsku. Ta se vydává na žně napříč celým Československem. Diváci už za sebou mají složité rozhodování o tom, kdo se stane vedoucím brigády.

Ředitel stanice (Jaroslav Moučka) nakonec (zase) jmenoval mladého a nezkušeného agronoma Víťu Kubánka (Jan Hartl), kterému kvůli tomu začínají perné dny. V dalších nezapomenutelných rolích se představili například Vladimír Menšík, Jaromír Hanzlík, Jan Hrušínský nebo Lenka Kořínková.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!