Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Platforma Spojujeme Česko sdružuje firmy, které chtějí pomoci. Státu i sobě navzájem

Ilustrační snímek foto: ČTK

PRAHA - Kvůli boji proti koronaviru vznikla minulý týden nová webová platforma „Spojujeme Česko“. Protipandemickými opatřeními ochromené firmy přes ní mohou nabízet pomoc státu i sobě navzájem. Původním cílem webu bylo zajistit dostatek ochranných a zdravotnických pomůcek, nicméně platforma se rychle rozšířila a pomáhá snižovat dopady i na ekonomickou sféru.
  12:00

Web spojujemecesko.cz spustila agentura CzechInvest ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu, Ministerstvem zdravotnictví a Svazem průmyslu a dopravy ČR.

Firmy mohou nabídnout své produkty či služby, anebo naopak požádat fungující společnosti o pomoc - to přes odkaz CoVpoint na webovém rozcestníku. V nabídce serveru najdete desítky dalších projektů, aplikací i chatů, kde virtuální odborníci zodpoví dotazy ohledně koronaviru.

Například vývojářská společnost Meopta, která se za normální situace věnuje výzkumu a konstrukci optických a mechanických součástek se v pátek státu nabídla pro výrobu nedostatkových plicních ventilátorů.

Majitel společnosti Meopta Gerald Rausnitz se tak dohodl po dialogu s ministrem Karlem Havlíčkem. A to i přesto, že s výrobou ventilátorů firma nemá zkušenosti. „Meopta Group má certifikaci a více než desetileté zkušenosti v oblasti výroby lékařských přístrojů,“ sdělila serveru Lidovky.cz mluvčí společnosti Jaroslava Blažková. Firma na možnou výrobu ventilátorů vyhradila výrobní i personální kapacitu. „Jsme tedy schopni, pokud by byl zájem, tuto výrobu začít realizovat,“ potvrzuje.

„Zatím se čeká na schválení prototypu ventilátoru a předání dokumentace k výrobě, k níž nabízíme své zdroje,“ vysvětluje Blažková. Meopta prý dokáže vyprodukovat stovky kusů plicních ventilátorů, kapacity ale může ještě navýšit.

Přidat se můžete i vy

Projekty se snaží pokrýt zcela nové potřeby, které v boji se zákeřným koronavirem vznikají. „Misí je propojit co nejvíce firem, které jsou ochotny pomoci státu a příslušným orgánům,“ píše se v tiskové zprávě Ministerstva průmyslu a obchodu.

Mezi první úspěchy platformy se řadí propojení ČVUT a Sigmy Lutín při výrobě ochranné polomasky pro zdravotníky. CzechInvest urychlil certifikaci pokročilého respirátoru, který minulý týden představil Český institut informatiky, robotiky ČVUT v Praze, když jej spojil s výrobcem externích filtrů, tradiční českou firmou Sigma, která splnila přísné požadavky na certifikaci masky. Nejčastějším artiklem dalších propojení pak byly roušky či dezinfekce.